Jednooký Ukrajinec o své armádě. Stále slouží. Vyplavalo to nejhorší

30.04.2024 12:41 | Zprávy

Nejsou vojáci, není munice, nejsou opevnění. To jsou závěry polského analytika Konrada Muzyky ohledně války na Ukrajině. „Ukrajina nepřežila svou nejtemnější hodinu. Ta teprve začne,“ odhaduje. Že by se Ukrajinci vraceli ze zahraničí se přitom podle listu The Telegraph nedá očekávat. Někteří míní, že rodina je přednější. „Proč bych se měl vracet bojovat? Za co?“ ptal se například stavební dělník Volodymyr, který žije v ČR. Dokonce i v ukrajinské armádě chápou, že si ukončením konzulárních služeb pro muže nepomohou.

Jednooký Ukrajinec o své armádě. Stále slouží. Vyplavalo to nejhorší
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Výcvik ukrajinských vojáků

Konrad Muzyka dle svého medailonku studoval Rusko na UCL (University College London) a momentálně je nezávislým bezpečnostním analytikem. Pravidelně se vyjadřuje k rusko-ukrajinskému konfliktu. Momentálně je podle něho situace špatná a zlepšení se v následujících týdnech neočekává. „Důvody současného stavu jsou tři a v zásadě se nejedná o nic objevného, protože problémy na ukrajinské straně jsou známy již dlouho: nedostatek munice, lidí, opevnění,“ uvádí Muzyka a dokresluje situaci ohledně nedostatku munice pozorováním, že některé dělostřelecké jednotky od letní protiofenzivy v roce 2023 střílejí o 70 až 90 % méně. Dělostřelecká palba je omezena na minimum, dokonce ji musejí povolovat velitelé brigád.

Pokud jde o pomoc z USA, která byla nedávno schválena, ta je dle analytika zásadní, ale pouze sníží nepoměr; o tom, že by ho vyrovnala, nemůže být řeč. Průběh války prý nezmění, jen oddálí problémy.

„Nadále čekáme na dlouhodobá a systémová řešení, a to jak ze strany USA, tak ze strany Evropy, a na předložení konkrétního plánu vojenské podpory Ukrajiny v této válce, který by jí umožnil soustředit se na plánování (společně se západními poradci) a vedení frontových operací s cílem obnovit iniciativu,“ poznamenal analytik.

Ani u opevnění nejsou zprávy pro Ukrajinu pozitivní. „Zahájení výstavby opevnění se opozdilo. V souvislosti s objevujícími se zprávami o možných ruských útocích směrem na Černihiv, Sum a Charkov stál Kyjev před dilematem, jakou oblast zvolit jako prioritní,“ uvádí Muzyka s tím, že v oblastech, kde Rusko útočí, tedy u Pokrovsku a Konstantinivky žádná opevnění ze satelitních snímků vidět nejsou. „Zdá se, že se Ukrajinci zaměřili na budování bodových míst odporu, která jsou však zranitelná vůči obchvatným manévrům, k nimž již dochází. Zbývá doufat, že další opevnění vznikají i v hloubi Doněcké oblasti,“ komentuje.

Co ale podle analytika bude mít největší vliv, je nedostatek vojáků. Zejména v následujících třech až čtyřech měsících. „Během této doby se na frontě začnou objevovat nově mobilizovaní vojáci, ale existuje také možnost, že v případě ruského průlomu nebo nedostatku záloh bude doba jejich výcviku zkrácena na minimum. V takovém případě by se Ukrajina mohla ocitnout ve stejné situaci jako Rusko v září 2022,“ praví Konrad Muzyka a dodává, že v současné době Ukrajina díry v obraně látá přesunutím vojáků z jiných směrů. Jenže i to bude obtížné vzhledem ke ztrátám.

„Dostali jsme se do bodu, kdy je situace na frontě nejhorší od března 2022. Početní převaha Rusů stále roste a s ní i počet útoků. Ukrajina nepřežila svou nejtemnější hodinu. Ta teprve začne,“ končí Muzyka svou analýzu na temné notě.

Nedostatek vojáků vedl ke změnám v mobilizačním zákoně na Ukrajině, který jednak snižuje věkovou hranici, ale také kvůli němu Ukrajina už nebude poskytovat svým občanům v odvodovém věku v zahraničí konzulární služby. Některé země, jako například Polsko či Litva už projevují ochotu posílat ukrajinské muže zpátky.

Jak ale uvádí britský The Telegraph, Ukrajinci v zahraničí se zpátky do vlasti nechystají. Například 39letý Vladimir na začátku konfliktu dostal svou exmanželku a čtyřletého syna z Ukrajiny, sám ale v zemi kvůli zákonům zůstal. Ale po dvou letech a poté, co byl shledán zdravotně nezpůsobilým, se rozhodl se k rodině v Německu vrátit. Zdůvodnil si to tím, že dítě potřebuje otce.

Kvůli novému zákonu mu ale hrozí, že už v cizině zůstane, protože pro nový pas by musel na Ukrajinu a riskoval by odvod na vojnu. Vrátit se nehodlá. Jednalo se prý o morálně těžké rozhodování, ale došel k tomu, že rodina ho potřebuje. „Nepociťuji žádný tlak ze strany rodiny nebo přátel, abych se vrátil. Všichni moji přátelé mé situaci rozumí,“ uvedl. Dodal, že jeho pas je stále platný a zmínil, že pro některé uprchlíky se jedná o urážku, pokud jsou například z Mariupolu a Rusové jim zničili domov. „A teď na ně jejich vlastní vláda bere klacek,“ postěžoval si.

I další Ukrajinci v zahraničí listu řekli, že nemají v plánu se na Ukrajinu vracet. Stavební dělník Volodymyr žije v České republice už 8 let a říká, že zákon je nespravedlivý. „A všichni moji ukrajinští přátelé z ČR, Lutsku i Kyjeva si to myslí také. Nikoho to netěší. Vláda nás nutí a s takovými zákony se s ní rozloučíme. Občanství získáme v jiné zemi,“ řekl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Koho myslíte těmi nácky?

Turka? A koho považujete za demokratické strany? Přijde mi, že problém této vlády je, že pokud nejde o vládní stranu nebo o názor, který prosazujete vy, tak je vše ostatní nedemokratické, populistické, dezinformační atd. Zamyslel jste se třeba vy sám nad tím, že něco děláte špatně, když se tak daří ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak si to shrneme., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 30.04.2024 13:29:36
Ukrajina prohrává, dochází jí vojáci, mobilizační zákony nefungují a musí se mobilizovat silou! Západní pomoc nepomůže, nedokáže ani vyrovnat sílu ruské armády a tak jen prodlouží konflikt! Každý den umírá 750 - 1000 ukrajinských vojáků!! K čemu to tedy je? Proč to Západ neukončí když vidí, že to nikam nevede? Copak nechápou, že toto Západu v očích celého světa škodí? Nedokáží si vyvodit, že státy se raději přikloní k Rusku než k nim? Vždyť Ukrajina jim to jasně ukazuje, jak Západ podvádí a zneužívá smrti Ukrajinců pro své zájmy! A vše jen proto, že Západ se bojí si přiznat pravdu, že Rusko neporazí!!

|  31 |  0

Další články z rubriky

Protizákonná pomoc Ukrajině. Slovenský skandál doléhá na Černochovou

10:42 Protizákonná pomoc Ukrajině. Slovenský skandál doléhá na Černochovou

Na Slovensku se bude řešit postup bývalého ministra obrany Jaroslava Nadě. Ten prosadil předání třin…