„Eidam: Výroba 87 Kč, v marketu 190 Kč.“ Pravda o drahotě. Brambory, mléko

17.08.2023 14:20 | Analýza

Ceny v zemědělském sektoru dále padají a zemědělci své produkty meziročně zlevnili až o 14,3 procenta a meziměsíčně až o 4 procenta. Čeští zákazníci však tento pokles zatím v obchodech příliš nepocítili a častokrát si naopak připlatí. Například sýr eidam v Česku výrobci zlevnili o 30 haléřů na 87,44 Kč, kdežto v obchodech kilo eidamu zdražilo z 190,50 korun na 193,47 Kč. Brambory zdražily až teprve u obchodníků jakbysmet. A jablka? U zemědělců vzrostla cena z 11,61 Kč na 14,78 Kč, v obchodech hned o 4,97 Kč na 37,24 Kč.

„Eidam: Výroba 87 Kč, v marketu 190 Kč.“ Pravda o drahotě. Brambory, mléko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brambory, ilustrační foto

Míra meziroční inflace v červenci oproti červnu poklesla z 9,7 procenta na 8,8 procenta a ceny v Česku a tempo meziroční inflace tak opět zpomalilo. Nelze však zcela očekávat, že by podobný pokles pokračoval v podobném tempu i v příštích měsících, jelikož ceny každý měsíc v tuzemsku stále významně rostou a v meziměsíčním srovnání dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny stouply o 0,5 procenta, přičemž v červnu cenová hladina oproti květnu stoupla „jen“ o 0,3 procenta.

Zatímco meziměsíčně rostly ceny v oblasti rekreace a dovolených či v dopravě, stravování a ubytování, u potravin a nealkoholických nápojů mnohé položky zlevnily. Nižší byly oproti předchozímu měsíci především ceny ovoce o 4,3 procenta, zeleniny o 1,7 procenta, pekárenských výrobků, obilovin o 0,8 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 4,8 procenta, sýrů a tvarohů o 1,5 procenta a vajec o 3,3 procenta. Jak se ovšem ukazuje, u zemědělců tyto ceny klesaly mnohem razantněji než v obchodech.

Zatímco ve mnohých odvětvích pouze pokleslo tempo růstu cen, v rámci zemědělství je vidět oproti loňsku zlevnění, a to až o 14,3 procenta. „Pokles tempa růstu výrobních cen je samozřejmě pozitivní a nahrávají mu především příznivější nákladové podmínky a tlak ze strany slabé domácí a zahraniční poptávky. Na druhou stranu ještě sám o sobě tento trend nemusí znamenat plošné zlevňování, ale pouze zpomalování tempa zdražování. Výjimkou je zemědělství, kde ceny jsou ceny pod loňskou úrovní, a sice o 14,3 procenta. Potěšující? Jistě, i když fakticky jsou stále ještě o 23 procent výše než v roce 2019,“ komentuje tento vývoj hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

kampaň

Myslíte, že je správné, aby si politici hráli na soudce a říkali, kdo smí kde inzerovat? Já chápu, že jde asi o prostory, které patří městu, a je fakt, že svým majetkem si každý může asi nakládat jak chce, ale myslíte, že je to pak férový volební boj, a taky, že se vám tento krok nemůže vymstít? Sou...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Naší předkové to řešili tak, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 17.08.2023 17:05:37
že nenakupovali draho u žida ale rovnou u sedláka

|  13 |  0

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…