Míra meziroční inflace v červenci oproti červnu poklesla z 9,7 procenta na 8,8 procenta a ceny v Česku a tempo meziroční inflace tak opět zpomalilo. Nelze však zcela očekávat, že by podobný pokles pokračoval v podobném tempu i v příštích měsících, jelikož ceny každý měsíc v tuzemsku stále významně rostou a v meziměsíčním srovnání dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny stouply o 0,5 procenta, přičemž v červnu cenová hladina oproti květnu stoupla „jen“ o 0,3 procenta.
Zatímco meziměsíčně rostly ceny v oblasti rekreace a dovolených či v dopravě, stravování a ubytování, u potravin a nealkoholických nápojů mnohé položky zlevnily. Nižší byly oproti předchozímu měsíci především ceny ovoce o 4,3 procenta, zeleniny o 1,7 procenta, pekárenských výrobků, obilovin o 0,8 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 4,8 procenta, sýrů a tvarohů o 1,5 procenta a vajec o 3,3 procenta. Jak se ovšem ukazuje, u zemědělců tyto ceny klesaly mnohem razantněji než v obchodech.
Zatímco ve mnohých odvětvích pouze pokleslo tempo růstu cen, v rámci zemědělství je vidět oproti loňsku zlevnění, a to až o 14,3 procenta. „Pokles tempa růstu výrobních cen je samozřejmě pozitivní a nahrávají mu především příznivější nákladové podmínky a tlak ze strany slabé domácí a zahraniční poptávky. Na druhou stranu ještě sám o sobě tento trend nemusí znamenat plošné zlevňování, ale pouze zpomalování tempa zdražování. Výjimkou je zemědělství, kde ceny jsou ceny pod loňskou úrovní, a sice o 14,3 procenta. Potěšující? Jistě, i když fakticky jsou stále ještě o 23 procent výše než v roce 2019,“ komentuje tento vývoj hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas