Armáda ČR: Netradičního cvičení u Vídně se zúčastnili i Češi

02.08.2023 19:15 | Tisková zpráva

V červenci se nedaleko rakouské metropole odehrál neobvyklý výcvik. Část z celkových sedmnácti set vojáků včetně stovky Čechů zasahovala proti nepříteli přímo v ulicích Vídeňského Nového Města a dalších dvou měst Dolního Rakouska. Ač bylo cvičení předem avizováno, simulovaná střelba i pohyb jednotek a těžké techniky v ulicích obyvatele překvapily. Právě maximální realističnost je ale pro vojáky nesmírně cenná.

Armáda ČR: Netradičního cvičení u Vídně se zúčastnili i Češi
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Exploze nákladního vagónu, požár lesa, přerušení železniční trati, poškození závodu na výrobu nafty, podezřelé pohyby v rozvodnách elektrické energie, terorismus. Nejen stovky vojáků ze tří desítek jednotek, ale také pracovníci městské a okresní správy, policie, hasiči a Červený kříž. To vše a mnohem více nabízel scénář jednoho z největších cvičení rakouských ozbrojených sil letošního roku. První týden cvičení (více ZDE), které se konalo od 3. do 14. července, se zaměřil na ochranu kritické infrastruktury, druhý na vojenskou obranu státu. Část probíhala na počítačových simulátorech, stovky vojáků ale plnily úkoly přímo v ulicích, vybaveni taktickými soubojovými simulátory. Zapojili se i Češi ze 102. průzkumného praporu z Prostějova a 43. výsadkového pluku z Chrudimi.

Jak se zvyšovala intenzita konfliktu a rakouské velení poznalo schopnosti Čechů, přenechávalo jim víc náročnějších úkolů: Osm desítek výsadkářů tak provádělo patroly, průzkum určeného prostoru s drony a odstřelovači, obsazení míst a jejich předání mechanizovaným jednotkám na bojových vozidlech pěchoty.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.