Bisnode: Hospodaření obcí se začíná uzdravovat

21. 7. 2014 13:05

Počet obcí s rizikovým hospodařením v roce 2013 již druhým rokem v řadě za sebou mírně klesl, nicméně stále dosahuje třetí nejvyšší úrovně za posledních třináct let. A to i přes to, že celkové daňové příjmy obcí meziročně vzrostly, a jsou nejvyšší od roku 2001. Ke konci roku 2013 rizikové hospodaření vykazovalo jedno procento obcí. Nejhorší situace je v Karlovarském, Středočeském, Ústeckém a Libereckém kraji, nejlepší ve Zlínském kraji. Tyto závěry vyplývají ze studie, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Bisnode: Hospodaření obcí se začíná uzdravovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Poznámka: Metodika vychází z usnesení vlády ze dne 29. září 2010 č. 695, podle které je za obci s vyšší mírou rizika označena ta, u níž je poměr cizích zdrojů k celkovým aktivům vyšší jak 25 % a současně ukazatel celkové likvidity (poměr oběžných aktiv ku krátkodobým závazkům) je menší jak jedna. Za obci s rizikovým hospodařením je pak označena ta, u které je celková likvidita menší jak jedna.

Z celkového počtu 6 248 hodnocených obcí rizikové hospodaření (dle používané metodiky) ke konci roku 2013 vykazovalo jedno procento (63) obcí. „V období let 2007 až 2011 docházelo meziročně k trvalému nárůstu počtu obcí s rizikovým hospodařením. V roce 2012 poprvé po pěti letech zaznamenali pokles, který pokračoval i v roce 2013,“ komentuje výsledky studie Michal Řičař, analytik Bisnode s tím, že hospodaření obcí se začíná uzdravovat. Současně dodává: “Do hospodaření obcí se postupně začíná promítat zlepšující se výkonnost domácí i zahraniční ekonomiky, se kterou je úzce spjat příjem státu, resp. jednotlivých obcí.“


Zdroj:  Bisnode

Z teritoriálního pohledu byla v roce 2013 nejhorší situace v Karlovarském, Středočeském, Ústeckém a Libereckém kraji. Naopak nejmenší poměr počtu rizikových obcí k celkovému počtu obcí v kraji byl ve Zlínském, kde rizikově nehospodařila ani jedna obec.


Zdroj:  Bisnode
Poznámka: modrá přímka v grafu představuje medián = 1,04%

Podle analýzy Bisnode v posledních šesti letech tři obce (Prameny, Rybnice a Bublava) opakovaně splňují kritéria signalizující možnost rizikového hospodaření. V loňském roce své hospodaření zlepšily Měňany z okresu Beroun a byly vyřazeny ze seznamu dlouhodobě rizikových obcí. „Fakt, že se obec ocitne na seznamu „rizikových“ nemusí ještě nic znamenat, jednorázově rozhodně ne. Na druhou straně opakované porušování stanovených kritérií jednoznačně signalizuje nebezpečí,“ uzavřel Michal Řičař z Bisnode s tím, že z hlediska velikosti obce je zřejmé, že nedodržení rizikových ukazatelů se týká především malých subjektů do 1000 obyvatel, které logicky hospodaří v rámci menšího rozpočtu. V roce 2013 se do kategorie rizikově hospodařících obcí zařadilo pouze sedm obcí s vyšším počtem obyvatel.

O Bisnode

Bisnode umožňuje přijímat správná a chytrá rozhodnutí. Data a informace snadno měníme na komplexní poznatky, které firmám po celé Evropě usnadňují fungování jak ve strategických otázkách, tak i každodenních otázkách. Na 19 evropských trzích máme 3 000 zaměstnanců. Více na www.bisnode.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničních věcí poskytlo grant na záchranný program Kukang

10:06 Ministerstvo zahraničních věcí poskytlo grant na záchranný program Kukang

Záchranný program Kukang se zapojil do rozvojové pomoci na Sumatře! Díky grantu MZV ČR proběhlo vzdě…