Poznámka: Metodika vychází z usnesení vlády ze dne 29. září 2010 č. 695, podle které je za obci s vyšší mírou rizika označena ta, u níž je poměr cizích zdrojů k celkovým aktivům vyšší jak 25 % a současně ukazatel celkové likvidity (poměr oběžných aktiv ku krátkodobým závazkům) je menší jak jedna. Za obci s rizikovým hospodařením je pak označena ta, u které je celková likvidita menší jak jedna.
Z celkového počtu 6 248 hodnocených obcí rizikové hospodaření (dle používané metodiky) ke konci roku 2013 vykazovalo jedno procento (63) obcí. „V období let 2007 až 2011 docházelo meziročně k trvalému nárůstu počtu obcí s rizikovým hospodařením. V roce 2012 poprvé po pěti letech zaznamenali pokles, který pokračoval i v roce 2013,“ komentuje výsledky studie Michal Řičař, analytik Bisnode s tím, že hospodaření obcí se začíná uzdravovat. Současně dodává: “Do hospodaření obcí se postupně začíná promítat zlepšující se výkonnost domácí i zahraniční ekonomiky, se kterou je úzce spjat příjem státu, resp. jednotlivých obcí.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva