ČEZ: Sokolí farma nezklamala, do světa se vloni rozletělo dalších třiadvacet mláďat

17.02.2025 10:34 | Tisková zpráva

Od začátku února do konce listopadu probíhal v roce 2024 monitoring hnízdění sokola stěhovavého na výškových stavbách (komínech a chladicích věží) Skupiny ČEZ. Ornitologové z ALKA Wildlife monitorovali jedenáct párů tohoto kriticky ohroženého dravce, z nichž osm bylo ve vyvedení mláďat úspěšných. Do světa se tak rozletělo 23 nových sokolíků. Současná mírná zima přitom sokoly navnadila již k návratu do „letních bytů“. Většina párů je tak už na hnízdištích a začínají tokat.

ČEZ: Sokolí farma nezklamala, do světa se vloni rozletělo dalších třiadvacet mláďat
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Ornitologové pravidelně monitorují dění kolem sokolích budek v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice. Hned osm párů má tak své domovské právo na severu Čech, konkrétně v Ústeckém kraji. Jen vloni se osmi úspěšným párům  povedlo v lokalitách Skupiny ČEZ vyvést celkem 23 mláďat. Od roku 2011 tak bylo na stavbách Skupiny ČEZ vyvedeno minimálně 186 mláďat sokolů stěhovavých. Na případný nákup fotopastí, speciální optiky, cestovní náklady a podobně přispívá ornitologům z ALKA Wildlife Nadace ČEZ v rámci grantu Podpora regionů. V období 2015 – 2024 se jednalo o celkem 2 053 000 korun. V celé republice je monitorováno asi 130 párů sokola stěhovavého. 

Jednou ano, podruhé ne

Chladicí věž je v Elektrárně Tušimice domovem sokolího páru již od roku 2011, v jejím okolí se podle pozorování ornitologů ovšem zdržovali minimálně od roku 2006. Proto je i dobře známa historka z roku 2010, kdy byla ve smotku kabelů na ochozu komína nalezena před jeho demolicí sokolí vejce. Tím byl vlastně i dán podnět k tomu, aby se na výškových stavbách Skupiny ČEZ začaly postupně instalovat vůbec první hliníkové budky v České republice pro zahnízdění kriticky ohroženého druhu sokola stěhovavého. Až na dvě výjimky je tušimický pár s vyvedením mláďat úspěšný, celkem se jich už rozletělo do světa třiadvacet. „Bohužel ale zrovna vloni bylo jejich hnízdění jedno z těch neúspěšných,“ říká ornitolog Václav Beran, jinak také zoolog a kurátor sbírky Oblastního muzea v Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s.  Podle něj ale sama Příroda nejlépe ví, co je v daný rok, pro ni to nejlepší. „Například z Elektrárny Prunéřov, kde sokoli po instalaci budky vyvedli poprvé mladé už v roce 2013, zmizel předloni na konci května pár úplně, aniž by zahnízdil. Důvod proč, je pro nás stále velkou neznámou. Vloni se ovšem do areálu zase vrátil a vyvedl trojčata – dvě holky a kluka. Bylo pěkné pozorovat, jak si pod dohledem samice sedící na ochozu procvičují v budce křídla.“

Ledvík se usídlil v Počeradech

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jan Lipavský byl položen dotaz

Vážený pane ministře,

ocituji vám něco z Wikipedie: Lidská práva v Kataru jsou značně omezená. Hlavním zdrojem katarské legislativy je podle katarské ústavy šaría. Bičování a kamenování jsou zde proto zákonnými tresty. Stovky tisíc pracovníků pocházejících převážně z jižní Asie zde riskují vykořisťování a útlak, vedoucí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Kvůli nákaze slintavky a kulhavky na Slovensku zajišťujeme na hranicích dekontaminaci nákladních vozidel

22:03 HZS: Kvůli nákaze slintavky a kulhavky na Slovensku zajišťujeme na hranicích dekontaminaci nákladních vozidel

V souvislosti s šířením nákazy slintavky a kulhavky na Slovensku a s ohledem na blížící se ohniska t…