ČVUT: Na Fakultě stavební čekají už na šestistého studenta, který se zapíše do registru dárců kostní dřeně

19.03.2018 12:53

Akci zaměřenou na nábor studentů do Českého národního registru dárců dřeně rozběhla v roce 2015 studentka Fakulty stavební ČVUT v Praze Alžběta Vachelová, která se po smrti kamaráda rozhodla pomoci. Od té doby se jí podařilo nejen třikrát uspořádat nábor přímo na svojí domovské fakultě, ale do akce zapojila dalších sedm vysokých škol v České republice. Díky tomu do současnosti do registru přibylo na 1800 univerzitních studentů. V dané chvíli se připravuje v pořadí již čtvrtý nábor na Fakultě stavební ČVUT, který se bude konat 21. března v době od 9.30 do 15.00 hodin ve fakultním atriu. Během předchozích akcí se přitom přímo zde zapsalo do registru 588 studentů stavebních oborů.

ČVUT: Na Fakultě stavební čekají už na šestistého studenta, který se zapíše do registru dárců kostní dřeně
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Dárcovství kostní dřeně je životně důležité pro pacienty se závažnými onemocněními krve, většinou jde o leukémii. „Šanci na přežití dává pouze transplantace kostní dřeně, která je zdrojem krvetvorných buněk. Dárců však není dostatek, vhodný se nenajde pro každého čtvrtého pacienta. Vstupem do registru se šance najít vhodného dárce zvyšuje,“ říká Alžběta Vachelová, studentka šestého ročníku oboru Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT, která nábory studentů do registru dárců kostní dřeně na univerzitách založila. Ačkoli akce probíhá na fakultě, do registru se mohou přijít zapsat nejen studenti, ale i další zájemci.

Akce je pořádána ve spolupráci s plzeňským dárcovským centrem Českého národního registru dárců dřeně. „Pro zápis jsou vhodní mladí dárci ve věku 18 – 35 let, kteří jsou zdraví, váží více než 50 kilogramů a jsou ochotni pomoci nemocnému, který potřebuje jejich krvetvorné buňky. Po vstupu do registru pak mohou být potenciální dárci vyzváni k vlastnímu odběru krvetvorných buněk, ve chvíli, kdy onemocní někdo se stejnými transplantačními znaky. Ale i ti, kteří nejsou vyzváni, dávají naději na nalezení vhodného dárce pro další pacienty,“ vysvětluje MUDr. Jana Navrátilová z plzeňské fakultní nemocnice, která se stará o nábor dárců.

Zájemci se nemusí nijak přihlašovat, pouze na místě vyplní krátký dotazník a bude jim proveden stěr z dutiny ústní za pomoci dvou štětiček, případně odebrány 2 mililitry krve.

Do registru dárců kostní dřeně se lze zapsat v rámci akce na Fakultě stavební ČVUT v Praze, Thákurova 7, Praha 6 – Dejvice ve středu 21. března v 9.30 – 15.00 hodin. Akce je otevřená všem zájemcům.

Více informací ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. V celkovém hodnocení obhájilo ČVUT svoje umístění na 601. – 800. příčce a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: 5Gthon. Akce, která zlepší budoucnost českých měst

22:11 CzechInvest: 5Gthon. Akce, která zlepší budoucnost českých měst

CzechInvest je partnerem soutěže, jejímž cílem je najít chytrá řešení pro rozvoj a budoucnost českýc…