Český statistický úřad:V Česku se v roce 2019 prostřednictvím rezervačních portálů uskutečnilo 10,4 milionu přespání

17.12.2021 10:57 | Tisková zpráva

Více než 554 milionů přenocování bylo v roce 2019 v Evropské unii uskutečněno v ubytování rezervovaném prostřednictvím internetových portálů Airbnb, Booking, Expedia Group nebo Tripadvisor. Česko se zařadilo na 10. místo. Zhruba 83 % z počtu takto rezervovaných nocí u nás připadlo na návštěvníky z ciziny.

Český statistický úřad:V Česku se v roce 2019 prostřednictvím rezervačních portálů uskutečnilo 10,4 milionu přespání
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Dominantní postavení si v tomto typu ubytování drží Praha (7,3 mil. nocí) s podílem 70 % z celkového počtu. V případě zahraničních hostů se dokonce 4 z 5 přespání uskutečněných přes rezervační platformy odehrálo v Praze, u rezidentů to pak byl jen každý pátý nocleh. 

Z časového hlediska byla nejúspěšnější hlavní turistická sezóna. Nejvíce nocí připadlo na srpen (12,7 %) a červenec (12,5 %), naopak nejméně hostů přijelo v lednu (5,4 %) a listopadu (5,6 %). Míra letní koncentrace byla vyšší u domácích turistů, počty přenocování zahraničních návštěvníků měly během roku vyrovnanější rozložení.

Výsledky poskytují pohled na segment sdílené ekonomiky, která se v posledních letech stala významnou součástí sektoru služeb cestovního ruchu i v Česku. „Data doplňují informace o počtu krátkodobě ubytovaných osob na našem území a významným způsobem mohou také zpřesňovat odhady celkového počtu návštěvníků České republiky,“ uvádí Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Publikovaná data jsou výsledkem spolupráce Eurostatu (statistický úřad EU) se zástupci čtyř mezinárodních online rezervačních portálů, na jejímž základě dochází k historicky prvnímu ucelenému předávání statistických dat od on-line poskytovatelů ubytování. 

„Zveřejněná data nabízejí doposud chybějící detailnější informace o relativně novém fenoménu. Má tedy smysl je veřejnosti nabídnout, přestože mají i určitá omezení. Podchycují sice aktivity největších zprostředkovatelů, což ale neznamená, že pokrývají veškeré zprostředkování ubytování uskutečněné online formou. Nedořešena také zůstává otázka možného překryvu údajů z webových portálů se standardní statistikou hromadných ubytovacích zařízení,“ upozorňuje Jan Ernest, vrchní ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ. Právě z těchto důvodů jsou data prezentována jako tzv. experimentální či laboratorní statistika a nemusí splňovat veškeré kvalitativní nároky kladené na oficiální statistiku, jakými jsou například včasnost či pravidelnost.

Další informace naleznete na webu ČSÚ: Data z on-line ubytovacích platforem ZDE

Uvedená data jsou platná k 15. prosinci 2021 a budou dále zpřesňována. Data pro rok 2020 spolu s aktualizací starších údajů zveřejní Český statistický úřad v prvních měsících příštího roku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Technologičtí giganti Google, Meta, Microsoft nebo Nvidia pod jednou střechou

22:04 Hospodářská komora: Technologičtí giganti Google, Meta, Microsoft nebo Nvidia pod jednou střechou

Praktické ukázky využití v podnicích, konzultační zónu a workshopy, na kterých si zástupci firem vyz…