CzechInvest v Královéhradeckém kraji podporuje rozvoj podnikavosti pomocí otevřených dílen

28.06.2022 8:24 | Tisková zpráva

V Jičíně, Hradci Králové a Trutnově mohli lidé v těchto dnech potkat mobilní otevřenou dílnu, která je ideálním nástrojem pro podporu inovací, řemesel a podnikání.

CzechInvest v Královéhradeckém kraji podporuje rozvoj podnikavosti pomocí otevřených dílen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

Více než 350 studentů z různých studijních oborů a zástupců široké veřejnosti si tak mohlo vyzkoušet různá řemesla a inovativní prvky. Akci pořádala agentura CzechInvest s podporou Královéhradeckého kraje a spolku Otevřené zahrady Jičínska. 

Anketa

Je zákrok Fialovy vlády proti cenám energií dostatečný?

0%
98%
hlasovalo: 25850 lidí

„Otevřené dílny jsou jedním z prostředků, jak nastartovat a akcelerovat rozvoj lokální ekonomiky. Koncept otevřených dílen stimuluje živnostníky, začínající podnikatele, řemeslníky, kreativce a může prohloubit zájem studentů o studium technických, přírodovědných a ICT oborů,“ uvedl radní pro regionální rozvoj, grantů a dotací Krajského úřadu v Hradci Králové, Adam Valenta.

Koncept otevřených dílen (tzv. Fablab) vznikl na americké MIT již v roce 2001. Dnes můžeme najít přes 1800 dílen po celém světě, které se zaměřují na různé kreativní a výrobní odvětví. I v České republice je pár dobrých příkladů, ale zatím žádný v Královéhradeckém kraji. Proto agentura CzechInvest uspořádala sérii seminářů pro lokální zástupce škol, úřadů a zájmových organizací, které mají za cíl podpořit podnikavost. Těch se účastnilo více než 65 příchozích. Seminář byl vždy doprovázen mobilní dílnou Fablab Experience, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet řezání laserem do dřeva, obrábění CNC frézkou, ovládání robotické ruky nebo tisk na 3D tiskárnách.

„Dílny jsou ideálním nástrojem na podporu inovací, řemesel, kreativních činností a podnikání ve městech všech velikostí. Vhodně doplňují existující podnikatelské a inovační inkubátory nebo vědeckotechnické parky. V Královéhradeckém kraji by k tomu byla ideální příležitost,“ uzavírá ředitelka královéhradecké kanceláře CzechInvestu Martina Ceplová.

Zítra pokračuje Roadshow k otevřeným dílnám, kterou pořádá CzechInvest ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem JIC, jejich pojízdnou dílnou FabLab a dalšími partnery na Vysočině, konkrétně ve Žďáře nad Sázavou. Pro účastníky akce jsou kromě semináře a prohlídek FabLabu připravené ještě prezentace několika inovativních žďárských firem a možnost konzultací finanční podpory od agentury API, TAČR a CzechInvestu. V polovině září bude vysočinská Roadshow pokračovat v Jihlavě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Vyhodnocení akce Speed Marathon 2024

16:08 Policie ČR: Vyhodnocení akce Speed Marathon 2024

V pátek 19. dubna 2024 se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní ak…