Dokument o záchraně kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli představen na veletrhu Monumento Salzburg

03.02.2016 16:57 | Zprávy

Piaristický kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli patří k nejvýznamnějším barokním památkám Pardubického kraje. V loňském roce byla dokončena několikaletá obnova kostela a restaurování mobiliáře, které představuje nejrozsáhlejší akci restaurování historického interiérového vybavení v Pardubickém kraji.

Dokument o záchraně kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli představen na veletrhu Monumento Salzburg
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Průběh restaurátorských prací a procesy v restaurátorských dílnách zachycuje unikátní dokument Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích, který byl po několika promítáních v Čechách představen v sobotu 30. ledna rovněž na mezinárodním veletrhu v rakouském Salzburgu.

Mezinárodní odborný veletrh Monumento se konal v salcburském Messezentru mezi 28. a 30. lednem a zúčastnilo se jej na 180 vystavovatelů. Vedle odborníků a vědců z Rakouska, Německa, Švýcarska, Slovinska, Maďarska a dalších zemí zde vystavovaly také soukromé firmy specializované na technologie užívané při péči o památky. Národní památkový ústav měl na veletrhu vlastní prezentační stánek. Odborníci z NPÚ při této příležitosti také představili výsledky své práce během odborných debat a přednášek. V rámci hlavního programu byl rovněž představen dokumentární film pardubického pracoviště NPÚ Piaristický kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli. Záchrana a restaurování interiéru, jehož autorem je dokumentarista a kameraman Petr Horák.

Dokument přibližuje nejen průběh a techniky restaurování mobiliáře, jež se uskutečnilo v letech 2011–2015, ale odhaluje rovněž procesy probíhající v restaurátorských dílnách. Stav kostela, na jehož stavbě a výzdobě se podíleli známí umělci G. B. Alliprandi, F. M. Kaňka, M. B. Braun a další, v minulosti negativně poznamenaly požáry, vandalské zásahy i postupné chátrání stavby. V polovině 20. století byl dokonce konstatován havarijní stav. Vzhledem k těmto okolnostem byl poté kostel po dlouhá léta veřejnosti nepřístupný. Jeho vnitřní vybavení bylo rozebráno a uloženo přímo v kostele či v depozitářích. V dokumentu nechybí rozhovory s restaurátory, kteří restaurovali tyto cenné předměty, mj. hlavní oltář, kazatelnu, sochy evangelistů či varhany. Díky časosběrné metodě lze též pozorovat úchvatnou proměnu interiéru kostela během souběžně probíhající generální opravy. V současné době lze dokument zakoupit ve formě DVD přímo u pardubického územního odborného pracoviště NPÚ nebo přímo v kostele.


Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Pardubickém kraji poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, tzn. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Mimo to zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky, podílí se na jejich evidenci, spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií i dalších odborných podkladů ke kulturním památkám a provozuje veřejně přístupnou, odbornou knihovnu. Odborníci z řad zaměstnanců ústavu se rovněž účastní odborných konferencí, seminářů a kolokvií, participují na přednáškách, komentovaných prohlídkách, programech pro školní kolektivy a dalších aktivitách určených pro veřejnost. Další informace najdete na www.npu.cz, respektive http://www.npu.cz/uop-pa/, případně na Facebooku (Pardubičtí památkáři aneb novinky nejen z Příhrádku)

Petr Horák (*1958 v Hradci Králové) je televizní a filmový tvůrce, dokumentarista a kameraman, který před necelými dvaceti lety založil ve Svitavách studio Comvision a později i televizní stanici CMS TV, zaměřenou nejvíce na aktuální dění a historii regionu. Za svůj život vystřídal několik zaměstnání a setkal se s řadou osobností, což jej velmi zásadně ovlivnilo i v jeho nynějším profesním životě. Odborné vzdělání si doplnil ve Škole audiovizuální tvorby, ve třídě pedagogů FAMU, dokumentaristy a režiséra Rudolfa Adlera a kameramana Jiřího Myslíka. Dokument o restaurování piaristického kostela v Litomyšli je sice jeho největším, avšak nikoli prvním počinem z této oblasti. Již v roce 2008 dokončil se svým týmem dokument Cesta kolem zámku s Olbramem Zoubkem, založený původně na několika rozhovorech s tímto svébytným sochařem a restaurátorem. I v tomto záznamu sehrála důležitou roli spolupráce s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Pardubicích.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Peníze pro církve

Proč, když nejsou peníze, musí se snižovat důchody, nepřidá se na platy do školství, jste zvedali podle inflace odvody církvím? A prč jste si vůbec zvedali platy podle inflace, když platy ani důchody jste podle inflace nezvedli?? Ba naopak, přizpůsobili jste si zákony?? Můžete prosím odpovědět voli...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Esejistická soutěž České hodnoty

22:03 Ministerstvo zahraničí: Esejistická soutěž České hodnoty

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky a Forum 2000 vyhlašují esejistickou soutěž na téma: „…