JE Temelín před dvaceti lety vyrobil první elektřinu. Zatím ušetřil přes 200 milionů tun emisí

19.12.2020 20:32

Přesně před dvaceti lety, 21. prosince 2000 o půl deváté večer, připojili energetici nejvýkonnější český zdroj k přenosové soustavě. Historické chvíle se účastnili vrcholní představitelé státu, provázely ji ale také protesty ze sousedního Rakouska.

JE Temelín před dvaceti lety vyrobil první elektřinu. Zatím ušetřil přes 200 milionů tun emisí
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Za dvě dekády zatím vyrobil 254 miliónů MWh elektřiny, která by stačila celé České republice na skoro pět let a ušetřil přes 200 miliónů tun CO2. 

Na jeden z milníků historie české energetiky se pracovníci elektrárny připravovali řadu let. Reaktor spustili operátoři už 11. října 2000, ve čtvrtek 21. prosince večer elektrárna vyrobila a dodala první elektřinu.

„Příprava trvala řadu dní. Ve chvíli, kdy jsme měli dodat první elektřinu, za námi stál na blokové dozorně („velíně“) třeba tehdejší ministr průmyslu spolu s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a řada dalších lidí. Přesto jsme byli neustále připravení najíždění přerušit v případě potřeby, ale naštěstí to nebylo nutné,“ vzpomíná tehdejší operátor a současný vedoucí reaktorového bloku Václav Havlíček. 

Bezpečnost se ještě v průběhu přípravy stala klíčovou prioritou. K jejímu ohrožení nikdy nedošlo, největší a nejvýkonnější české turbíny ale energetikům v několika případech způsobily vrásky na čele. 

„Hlavně při spouštění jsme řešili provoz prototypových turbín v sekundárním, tedy nejaderném okruhu. Jen pro představu, váha jednoho ze tří nízkotlakých rotorů je 120 tun, obvodová rychlost nejdelších lopatek přesahuje dvojnásobek rychlosti zvuku a montáž rotorů je hodinářská práce s přesností na setiny milimetru. Turbogenerátory jsou citlivé na řadu parametrů a museli jsme se s nimi naučit zacházet, nikdo podobné zkušenosti neměl,“ vysvětluje další někdejší operátor a nyní člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.  

Jihočeská elektrárna se navíc stala jedním z nejkontrolovanějších jaderných zařízení na světě. Za první dvě dekády prošla desítkami mezinárodních misí. Žalobami jí hrozili především protijaderní aktivisté. Těsně před jejím spuštěním Česká republika uzavřela s Rakouskem mezivládní dohodu, zahrnující mimo jiné nadstandardní tok informací k jižním sousedům. 

„Vyplácí se nám, že jsme se i přes náročné začátky v období dokončování výstavby a spouštění naučili být naprosto otevření. Seriózní diskuzi vítáme, a v současné době už je daleko klidnější a racionálnější, než tomu bylo před dvaceti lety, i když je přirozené se setkávat s různými názory nejen v energetice,“ doplňuje Zronek. 

Do posilování bezpečnosti a zvýšení efektivity provozu temelínské elektrárny ČEZ za dvacet let investoval téměř 20,5 miliard korun. (více na https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/cez-letos-do-modernizace-temelina-investuje-19-miliardy.-soustredi-se-na-bezpecnost-efektivitu-a-zivotni-prostredi-81209). 

Energetici postupně zvyšovali i efektivitu provozu. Původní výkon 2x 981 MWe zvýšili o více než 200 megawatt elektrických. Jinými slovy, postupnými vylepšeními postavili v Temelíně virtuální blok, kterým nahradili jeden velký uhelný blok a ročně tak pomohli ušetřit přibližně milión tun CO2. 

Celkem Temelín od 21. prosince 2000 dodal do přenosové sítě 254 miliónů megawatt, což odpovídá téměř pětileté spotřebě celé České republiky. Svým provozem navíc ušetřil přes 200 miliónů tun oxidu uhličitého a dalších znečišťujících látek. Právě díky Temelínu mohla společnost ČEZ odstavit uhelné elektrárny o výkonu 2000 MWe a v tomto trendu bude dál pokračovat. 

Elektrárna Temelín je zatím v přibližně třetině plánovaného provozu, oba české jaderné zdroje hodlá ČEZ, v souladu s mezinárodní praxí, provozovat 60 let. 

Od zahájení provozu nedošlo v elektrárně Temelín k žádné události, kterou by mezinárodní stupnice INES hodnotila jako nehodu či havárii. Nejvíce elektřiny Temelín vyrobil v roce 2017, konkrétně 16,48 TWh. Do modernizace a posilování bezpečnosti ČEZ od začátku provozu Temelína investoval téměř 20,5 miliard korun.

Vybrané milníky z historie Jaderné elektrárny Temelín

Únor 1979 - Vydán investiční záměr na výstavbu jaderného zdroje, který počítal se stavbou čtyř bloků.
Únor 1987 - Začala výstavba provozních objektů.
Březen 1990 - Rozhodnutím vlády byly pozastaveny práce na plánovaném třetím a čtvrtém bloku.
10. března 1993 - Vláda premiéra Václava Klause schválila dostavbu JE Temelín.
Únor 1995 - Byly dokončeny hrubé stavební práce na prvním bloku.
21. května 1997 - Do JE Temelín byla dopravena první zásilka jaderného paliva.
Únor 1998 - Byly dokončeny hrubé stavební práce na druhém bloku.

12. května 1999 – Vláda potvrdila dokončení a spuštění dvou bloků
11. října 2000 - Na prvním bloku byla spuštěna štěpná reakce.
21. prosince 2000 - První blok byl připojen k síti.
31. května 2002 - Na druhém bloku byla spuštěna štěpná reakce.
10. června 2002 - Zahájen zkušební provoz prvního bloku.
29. prosince 2002 - Druhý blok byl připojen k síti.
18. dubna 2003 - Zahájen zkušební provoz druhého bloku.
3. května 2003 - Oba bloky JE Temelín poprvé dosáhly výkonu 100 procent.
11. října 2004 – JE Temelín přešla ze zkušebního provozu na plný režim.
17. října 2005 - Začalo jednání o kolaudaci prvního bloku.
3. listopadu 2006 – JE Temelín byla Krajským úřadem Jihočeského kraje zkolaudována. Rozhodnutí nabylo právní moci 6. listopadu 2006.
11. července 2008 - Společnost ČEZ požádala ministerstvo životního prostředí o komplexní posouzení vlivu případné dostavby Temelín na životní prostředí.
3. srpna 2009 – ČEZ zahájil veřejnou zakázku na dostavbu JE Temelín.

Srpen 2010 – do reaktoru prvního bloku bylo poprvé zavezeno palivo TVEL 

8. září 2010 – zahájen zkušební provoz Skladu použitého paliva

18. ledna 2013 – MŽP vydalo kladné stanovisko EIA k posouzení vlivů dostavby Temelína na životní prostředí.

18. srpna 2013 – Druhý blok dosáhl výkonu 1056 MWe. Využití projektových rezerv byl dosavadní výkon zvýšen o 4 procenta

21. září 2013 - První blok dosáhl díky využití projektových rezerv výkonu 1056 MWe.

10. dubna 2014 – ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu JE Temelín.

4. září 2014 – Výkon prvního bloku byl díky modernizaci turbíny zvýšen o 2 procenta na 1078 MWe. 

2. září 2015 – Dvouprocentní navýšení výkonu přinesla modernizace turbíny druhého bloku. Blok nově pracuje na výkonu 1078 MWe. Původní projektový výkon elektrárna navýšila o 10 procent.

Březen 2018 – Navýšení výkonu prvního bloku na 1082 MWe.

Září 2018 – Také druhý blok zvyšuje výkon na 1082 MWe.

Září 2020 – SÚJB vydává povolení k dalšímu provozu prvního bloku.

Listopad 2020 – Nové separátory přinesly navýšení výkonu druhého bloku na 1086 MWe




 

Ing. Marek Sviták

tiskový mluvčí  Skupiny ČEZ 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APSS: Očkování stále zachraňuje životy po celém světě

7:23 APSS: Očkování stále zachraňuje životy po celém světě

Evropský týden očkování, European Immunization Week (EIW), který letos připadá na období 21.–27. dub…