Jaká byla v prvním čtvrtletí investiční pozice a zadluženost vůči zahraničí?

22.06.2017 8:34

V prvním čtvrtletí 2017 se schodek investiční pozice České republiky vůči zahraničí (saldo finančních aktiv a pasiv rezidentů ČR ve vztahu k nerezidentům) zvýšil o 41,4 mld. Kč na 1217 mld. Kč.

Jaká byla v prvním čtvrtletí investiční pozice a zadluženost vůči zahraničí?
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

V meziročním srovnání je schodek nižší o 148,4 mld. Kč a ve vztahu k HDP představuje v běžných cenách 25,5 %. Stav zahraničního dluhu České republiky činil na konci prvního čtvrtletí 4655,8 mld. Kč (tj. 97,7 % HDP).

Oproti stejnému období předchozího roku se zahraniční dluh zvýšil o 1424,6 mld. Kč.

Graf 1 – Vývoj salda investiční pozice vůči nerezidentům
(v mld. Kč, stav ke konci období)

Vývoj salda investiční pozice vůči nerezidentům (v mld. Kč, stav ke konci období)

V prvním čtvrtletí stav zahraničních aktiv narostl o 1148,5 mld. Kč na 6544,1 mld. Kč ke konci března. Meziročně jsou aktiva o 1712,2 mld. Kč vyšší především vlivem růstu stavu devizových rezerv ČNB a růstu aktiv podnikové sféry.

Graf 2 – Vývoj struktury aktiv investiční pozice
(v mld Kč, stav ke konci období)

Vývoj struktury aktiv investiční pozice (v mld Kč, stav ke konci období)

Z celkových aktiv investiční pozice připadá na zahraniční aktiva bankovního sektoru (vč. ČNB, bez portfoliových investic a derivátů) 59,9 %, z toho rezervní a ostatní aktiva ČNB tvoří 50,8 %.

Růst stavu zahraničních aktiv podnikového sektoru byl ovlivněn především navyšováním stavu poskytnutých krátkodobých úvěrů u podniků nespojených s přímou zahraniční účastí. Zahraniční aktiva podnikového sektoru (včetně přímých investic) se podílejí na celkových aktivech investiční pozice 25,7 %.

Stav tuzemských portfoliových investic v zahraničí se mírně zvýšil a podíl portfoliových investic naplňuje 11,6 % celkových aktiv investiční pozice.

Kladná reálná hodnota derivátů tvoří 1 % aktiv investiční pozice.

Stav zahraničních aktiv vládního sektoru se dlouhodobě nemění a jejich podíl na celkových aktivech tvoří 1,8 %.

Stav zahraničních pasiv investiční pozice se v prvním čtvrtletí zvýšil o 1189,9 mld. Kč na 7761,1 mld. Kč. Meziroční přírůstek pasiv o 1563,8 mld. Kč ovlivnilo zvýšení závazků bankovního sektoru a závazků z portfoliových investic.

Graf 3 – Vývoj struktury pasiv investiční pozice
(v mld. Kč, stav ke konci období)

Vývoj struktury pasiv investiční pozice (v mld. Kč, stav ke konci období)

Podíl závazků z přímých zahraničních investic na celkových zahraničních pasivech zaujímá 47,8 %.

Stav závazků z portfoliových investic vůči zahraničí v prvním čtvrtletí narostl vlivem nákupů dluhopisů vládního sektoru a obchodních bank nerezidenty. Na celkových pasivech zaujímají portfoliové investice 23,2 %.

Stav záporné reálné hodnoty derivátů činí 0,8 % celkových pasiv.

Zahraniční dluh České republiky (suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti) se v prvním čtvrtletí zvýšil o 1127,7 mld. Kč a činí 4655,8 mld. Kč ke konci března. V meziročním srovnání je jeho stav o 1424,6 mld. Kč vyšší. V časové struktuře zahraničního dluhu zaujímají závazky s původní splatností delší než jeden rok 47 % z celkových dluhových pasiv.

Graf 4 – Vývoj struktury zahraničního dluhu podle dlužníků

(v mld. Kč, stav ke konci období)

Vývoj struktury zahraničního dluhu podle dlužníků (v mld. Kč, stav ke konci období)

Ve struktuře zahraničního dluhu podle jednotlivých sektorů se zvýšilo především zadlužení bankovního a vládního sektoru. Růst závazků bankovního sektoru souvisel s přijetím krátkodobých vkladů ze zahraničí a s nákupy bankovních dluhopisů nerezidenty. Zahraniční zadlužení bankovního sektoru (vč. závazků ČNB) tvoří 40,8 % celkové zadluženosti.

Růst stavu zahraničních závazků u vládního sektoru ovlivnily zejména nákupy korunových dluhopisů nerezidenty. Podíl vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu činí 26 %.

V nárůstu závazků ostatních sektorů se promítl především růst stavu přijatých obchodních úvěrů a půjček. Zahraniční závazky ostatních sektorů zaujímají 33,2 % z celkového dluhu.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů jsou nejvíce rozšířené formy dluhového financování dluhopisy a vklady (v souhrnu 59,2 % zahraničního dluhu).

Graf 5 – Struktura zahraničního dluhu podle instrumentů

(v mld. Kč, stav ke konci období)

Struktura zahraničního dluhu podle instrumentů (v mld. Kč, stav ke konci období)

Na zahraniční dluh soukromého sektoru připadá z celkové zahraniční zadluženosti 65,7 %. Zbývající část (34,3 %) tvoří závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky vládního sektoru, závazky soukromých subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí státu.

Graf 6 – Zahraniční dluh veřejného a soukromého sektoru
(v mld. Kč, stav ke konci období)

Zahraniční dluh veřejného a soukromého sektoru (v mld. Kč, stav ke konci období)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…