Jihočeský kraj: Zrekonstruovaná kaple v Češnovichíc získala zpět svoji původní barvu

23.08.2018 15:24

Kompletní rekonstrukci má čerstvě za sebou Kaple Nejsvětějšího srdce Páně v Češnovicích, místní části obce Pištín na Českobudějovicku. Díky historickému průzkumu, který byl součástí stavebních prací, získala tato významná kulturní památka u odbočky na Netolice po více než 150 letech zpět svou původní barvu.

Jihočeský kraj: Zrekonstruovaná kaple v Češnovichíc získala zpět svoji původní barvu
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

„Stavební práce jsou u konce. Nyní čekáme pouze na předání od zhotovitele a kolaudační řízení, což je jen otázkou dní, takže do konce srpna bychom mohli mít kompletně hotovo,“ uvedl starosta Pištína Jaroslav Havel.

Připomněl ovšem, že se nyní jednalo pouze o první etapu rekonstrukce, v rámci níž došlo ke zpevnění základů, odizolování a sanaci zdiva, včetně výměny části ručně vyráběných cihel, k celkové opravě střechy a fasády. „Interiér s freskovou výzdobou a případná obnova dávno ztraceného či zničeného mobiliáře budou předmětem druhé etapy oprav,“ konstatoval Havel.

„Velmi výrazně se změnila barva vnějšího pláště kaple. Důvodem je použití původní barvy, která byla nalezena v nejhlubších, tedy nejstarších, vrstvách původních maleb,“ doplnil starosta.

Náklady na rekonstrukci objektu dosáhly ve zmiňované první etapě celkem 875 tisíc korun. 260 tisíc uhradila obec z vlastního rozpočtu, 615 tisíc získala formou národní dotace od ministerstva zemědělství prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Nyní bude obec připravovat žádost o dotaci na druhou etapu, po jejímž dokončení může být kaple využívána veřejností.

Pseudogotická kaple Nejsvětějšího srdce Páně, v jejíž těsné blízkosti stojí kamenná boží muka z 15. století, je nejstarší z trojice češnovických kaplí. Oprav se však dočkala jako poslední. Problém byly peníze. Náklady spojené s veškerými legislativními a technickými procesy, které rekonstrukci národní kulturní památky prodražují, byly pro obecní rozpočet bez zapojení dotace velkým soustem. Letos obec již se svou žádostí uspěla.

Další dvě češňovické kaple, novogotickou svatého Vojtěcha z roku 1868 a sv. Anny z roku 1892, opravila obec již v uplynulých letech.

Do oprav historických i výstavby nových objektů, především však do modernizace a rozvoje obecní infrastruktury investoval Pištín za poslední čtyři roky desítky miliónů korun. Na přibližně deset miliónů korun vyšla výstavba multifunkčního sportovně rekreačního areálu s kompletním kulturním zázemím.

Obec vybudovala také novou čistírnu odpadních vod s kanalizací za třicet miliónů a zbrusu novou mateřskou školu za dalších cirka osm miliónů korun, vybudovala sběrný dvůr a zavedla systém separace odpadů, díky kterému dnes zdejší obyvatelé neplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu žádné poplatky. Celý výčet investičních akcí s významným podílem dotací z evropských, národních i krajských zdrojů by byl velmi dlouhý. Pištín je totiž mimo jiné právě ve využívání různých typů dotací velmi úspěšný.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…