Pojistné za pojištěnce, za které je plátcem stát (ve VZP je jich víc než polovina), bylo zvýšeno naposledy v roce 2009. Od té doby činí 723 Kč měsíčně, tedy 8 676 Kč ročně. Přitom průměrné náklady na zdravotní péči u jednoho pojištěnce VZP představují ročně okolo 23 000 Kč, u osob nad 65 let je to víc než dvakrát tolik.
Důsledky celosvětové krize se zákonitě projevují nižšími částkami vybíraného pojistného. Může za to vyšší nezaměstnanost i zmrazení platů. Pokrok v medicíně se ale přes horší ekonomickou situaci nezastavil, a tak se zavádí do běžné praxe robotická chirurgie, biologická léčba a další nové, většinou mnohem dražší léčebné postupy. Proto náklady na zdravotní péči za posledních pět let stouply o víc než 15 %!
Stanovení pojistného je dáno zákonem, takže jeho výši pojišťovny neovlivní. Vybírají ho s 97% úspěšností, což je i ve světě považováno za maximum možného, ale na úhradu veškeré péče to prostě nestačí. Pojišťovny vyčerpaly rezervy z tučných let (které jim mimo jiné tehdy mnozí vyčítali) a nemají kde brát. A do toho ministerstvo nařídilo pojišťovnám další výdaje, které nejsou zakalkulovány ve zdravotně pojistných plánech a většinou dokonce ani nemají oporu v zákonech. Je třeba stabilizovat zdravotní sestry, to za víc než 1 miliardu. Pak se přihlásí lékaři pod heslem „náš odchod – vaše smrt“ a ministerstvo nařídí pojišťovnám dát na zvýšení jejich platů další dvě miliardy. Donedávna hradila očkovací látky (krom tetanu, vztekliny, TBC a chřipky v domovech důchodců a v LDN) hygienická služba, tedy "stát". Stačila malá změna v zákoně a už to hradí pojišťovny. O co jde? O další miliardu z veřejného zdravotního pojištění.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP