Liberální institut: Liberalizace předpisů, digitalizace a školné – recepty pro školství

06.12.2023 7:23 | Tisková zpráva

Pokud má dojít k navýšení počtu školek, stát by měl snížit nyní přehnané hygienické a funkční požadavky pro jejich zakládání. Pro základní a střední vzdělávání by měla být stanovena jednotná koncepce digitalizace, která bude v průběhu let pouze parametricky upravována.

Liberální institut: Liberalizace předpisů, digitalizace a školné – recepty pro školství
Foto: Facebook
Popisek: Liberální institut - logo

Vzdělávání v oblasti digitalizace by se nemělo týkat pouze dětí, ale i učitelů. Problémy s financováním vysokých škol by vyřešilo zavedení školného v kombinaci se systémem podpory pro studenty se slabším socioekonomickým zázemím. Takové jsou hlavní závěry třetí části série Založeno na faktech, kterou dnes vydává Liberální institut.

Čtyřdílná studie Založeno na faktech vychází postupně po částech. Třetí část studie je zaměřená na oblast vzdělávání a navazuje studie o energetice a zemědělství, které byly publikovány v předchozích týdnech.

Anketa

Reprezentuje Petr Fiala dobře Českou republiku?

2%
97%
hlasovalo: 57243 lidí

„Hlavním tématem stávky škol, která proběhla v pondělí 27. 11. bylo zejména nedostatečné financování škol, které je patrné i z mezinárodního srovnání s ostatními zeměmi OECD. V oblasti terciálního vzdělávání však místo navyšování rozpočtů ze strany MŠMT vidíme cestu spíše v zavedení školného pro studenty. Střízlivá analýza bez emocionálního nebo ideologického zabarvení nám ukazuje, že školné zlepšuje financování škol, úroveň výuky a motivuje studenty k lepším akademickým výsledkům. Pokud je vhodně nastavena politika dávek a stipendií, nedochází ani k výraznému růstu bariér pro chudší studenty,“ uvádí národohospodářský analytik a autor studie Jan Šincl.

Popis současné situace českého zemědělství a jeho problémů i návrhy reforem jsou obsahem studie, která je k přečtení na našem webu ZDE.

Studie Založeno na faktech vychází po částech během listopadu a prosince. Po energetice, zemědělství a vzdělávání bude následovat ještě oblast regulace životního stylu. Jde o jednu ze studií, které daly dohromady ekonomické think-tanky podobné Liberálnímu institutu v řadě dalších evropských zemí (v Německu, Francii, Polsku, Itálii, Řecku, Rumunsku a Španělsku). Studii pro celou EU dává dohromady v Bruselu sídlící think-tank Epicenter, který rovněž celý projekt koordinuje.

„Epicenter celý projekt řídí, rovněž poskytuje finanční prostředky na výzkum a informační kampaň. Studie, kterou dnes zveřejňujeme, je ovšem dílem výhradně naším. Liberální institut si sám vybral oblasti, ve kterých bádal a sám zvolil metodiku. Analytické práce probíhaly od září do listopadu letošního roku,“ dodává Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.

Liberální institut je nestátní, nezávislá, nezisková organizace, jejímž cílem je rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu. Jeho aktivity jsou založené na hodnotách svobody jednotlivce, vlády s omezenými pravomocemi, volného trhu a míru. Jde o tradiční český think-tank, založený již v roce 1989.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Ohře: Na vodním díle Nechranice jsme obnovili stavební práce

22:02 Povodí Ohře: Na vodním díle Nechranice jsme obnovili stavební práce

Po zimní technologické přestávce jsme obnovili stavební práce na pravém krajním poli bezpečnostního …