Poučit se z bezprecedentní situace nastalé v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 a vytvořit nástroje reakce na podobné systémové hrozby do budoucna. Takový je základní cíl programu EXCELES neboli Programu podpory excelentního výzkumu v prioritních oblastech veřejného zájmu ve zdravotnictví, spadajícího pod Národní plán obnovy. Masarykova univerzita dosáhne na víc než pětinovou částku z pětimiliardové podpory programu, přičemž víc než 560 milionů korun z tohoto objemu je určeno na vznik Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik.
Peníze z programu EXCELES dále podpoří vznik Národního institutu virologie a bakteriologie, Národního ústavu pro výzkum rakoviny, Národního ústavu pro neurologický výzkum a Národního institutu pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění. V každém z těchto nově vznikajících institutů má Masarykova univerzita – spolu s Univerzitou Karlovou jako jediná – svého řešitele, což ji staví do role, kdy bude mít na národní úrovní zásadní vliv a aktivní roli při hledání a vytváření řešení celospolečenských výzev. Ať už půjde o tvorbu nástrojů pro schopnost efektivně reagovat, schopnost generovat data a doporučení pro rozhodování politiků či iniciovat reformy jak v oblasti zdravotnictví, tak v oblasti společensko-vědního výzkumu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva