Jak název napovídá, tato výstava prezentuje nejpopulárnější českou operu - Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany - od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892 nebo uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909 až po její nejnovější nastudování. Na výstavě jsou představeny především fotografie, divadelní cedule a plakáty, které doprovází originální pamětní stuhy, medaile či alba ze sbírek Muzea Bedřicha Smetany. K nejzajímavějším exponátům nepochybně patří portrét slavné vídeňské pěvkyně Lili Lejo v roli Mařenky (z roku 1893) nebo korespondence slavného francouzského barytonisty Victora Maurela s kněžnou Paulinou Metternichovou. Výstava se dotkne také nejnovějších zahraničních nastudování např. v Paříži (2008) nebo v mnoha německých městech.
Od prvního uvedení Prodané nevěsty na scéně Prozatímního divadla v roce 1866 uplynulo více než 150 let. Premiéru tehdy řídil osobně Bedřich Smetana a netušil, že se jeho dílo stane symbolem české národní opery. Dojemný i úsměvný příběh Jeníka a Mařenky, z něhož promlouvá Smetanova hudba, si dodnes podmaňuje publikum na celém světě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva