Národní muzeum připravilo při příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války zajímavý program

03.05.2015 8:40 | Zprávy

Národní muzeum připomíná 70. výročí ukončení 2. světové války a pro své návštěvníky připravilo k této příležitosti bohatý doprovodný program.

Národní muzeum připravilo při příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války zajímavý program
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

V Národním památníku na Vítkově je nově k vidění menší výstava Společnost na přelomu. Konec 2. světové války a české země, která představí mimo jiné i pero, jímž byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945. Návštěvníci si mohou vybrat také z široké nabídky komentovaných prohlídek o osudu Památníku v průběhu válečných let, workshopů a filmových představení a těšit se mohou i na unikátní prezentaci pojízdné techniky a dobového vojenského tábora.

Národní muzeum přichystalo k příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války zajímavý program ve svém Národním památníku na Vítkově. I tam totiž zanechala tato válka, která patří k nejhorším válečným konfliktům vůbec a významně ovlivnila také naše dějiny, výraznou stopu. Architekt Jan Zázvorka navrhl novou část Památníku, která měla symbolizovat druhý protifašistický odboj. Do Památníku byl umístěn hrob neznámého vojína od Dukly. Válkou se nechali inspirovat i umělci, kteří vytvořili unikátní výzdobu Památníku.

Na všechna tato témata se zaměří speciální program, který Národní muzeum připravilo od dubna do června 2015 pro všechny skupiny návštěvníků.

Výstavka Společnost na přelomu. Konec 2. světové války a české země představí i pero, kterým byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945

Nová menší výstava, která je v Národním památníku na Vítkově k vidění do 28. června 2015, připomíná konec největšího konfliktu v dějinách Evropy, jehož poslední výstřely padly na území dnešní České republiky. Seznamuje návštěvníky s významem této události pro české země, potažmo celé Československo. Výstava se věnuje tématům jako osvobození Československa, Pražské povstání a podepsání příměří, vznik tzv. třetí republiky, návrat perzekuovaných z věznic a koncentračních táborů, vyrovnání se s kolaboranty a válečnými zločinci, odsun Němců apod. K vidění jsou mimo jiné pero, kterým generál Rudolf Toussaint 8. května 1945 v 16.00 hod. podepsal kapitulaci Německých vojsk v Praze, přilba barikádníka, jenž zemřel na následky střelného zranění hlavy, pancéřová pěst z Pražského povstání nebo blůza příslušníka ruské osvobozenecké armády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

2. světová válka , Národní muzeum

autor: Tisková zpráva

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Byla otevřena vltavská cyklostezka pod skálou Zámky v pražských Bohnicích

20:16 AOPK ČR: Byla otevřena vltavská cyklostezka pod skálou Zámky v pražských Bohnicích

Tentokrát již natrvalo. Sanaci skalního masivu se podařilo dokončit dříve.