„Samosprávy a jejich představitelé to nemají jednoduché. Stát na ně trvale klade další povinnosti, přenáší na ně další kompetence, aniž jim k tomu poskytne potřebné prostředky, know-how nebo alespoň nezbytnou součinnost,“ vysvětluje problémy, kterým obce čelí, výkonná ředitelka SMS ČR Jana Přecechtělová a pokračuje: „Víme, že hlas jedné obce, navíc obce s několika stovkami nebo maximálně tisícovkami obyvatel, je málo slyšet. Proto jsme se spojili a náš hlas dnes zaznívá hodně výrazně i v obou komorách Parlamentu, na ministerstvech a v dalších centrálních úřadech, které mají na život obcí zásadní vliv.“
Trvalý růst členské základny je podle J. Přecechtělové výsledkem každodenní práce přímo v území a aktivit, které SMS ČR vyvíjí a které jsou pro obce hmatatelným přínosem. „Významně jsme přispěli ke spravedlivějšímu rozdělování sdílených daní, když jsme byli jedním z hybatelů změny RUD, v jednání o stavebním zákoně usilujeme o zachování stavebních úřadů, ale tlačíme také na zachování poštovních služeb a matrik v obcích. Iniciovali jsme podání ústavní stížnosti na zákon o střetu zájmů a dosáhli jsme toho, že majetkové poměry veřejných funkcionářů nebudou veřejně dostupné na internetu komukoliv. V nedávné době jsme pomohli zachránit miliardy pro obce, které jim vláda vzala v rámci kompenzačních opatření v reakci na pandemii covid-19, a nyní organizujeme petici proti dopadům zrušení superhrubé mzdy na rozpočty samospráv,“ připomíná alespoň některé aktivity SMS ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva