Počet zaměstnavatelů, kteří se rozhodli snížit množství pracovníků v režimu hromadného propouštění, stoupl meziročně o 1 firmu, meziměsíčně pak o 2 klesl. Podniky plánují propustit o 301 zaměstnanců méně než ve stejném období loňského roku a o 122 lidí méně než v předchozím měsíci.
Zaměstnavatelé, kteří nahlásili v únoru hromadné propouštění, mají své provozovny v Královehradeckém, Libereckém, Moravskoslezském, Pardubickém a Středočeském kraji. Dále v Praze, jižních Čechách, na jihu Moravy, Karlovarsku, Olomoucku a v Plzeňském kraji. Nejvyšší počet zaměstnanců, kterých se toto opatření dotkne, pracuje ve Středních Čechách (65), na Liberecku (53) a v Královehradeckém kraji (43). Z okresního hlediska je na tom nejhůře Liberec, kde přijde o práci 53 lidí, a také Hradec Králové. V tomto regionu rozdají zaměstnavatelé 43 výpovědí.
Firmy se chystají propouštět především ve strojírenství, v kovovýrobě, logistice, v oblasti vědy a techniky nebo v bankovnictví. Z hlediska profesí se bude propouštění týkat zejména vědeckotechnických pracovníků, montážních dělníků, zámečníků, svářečů, brusičů, skladníků, konstruktérů, technologů, opravářů důlních strojů či bankovních úředníků.
„Jako hlavní důvod k přijetí tohoto opatření uváděli zaměstnavatelé zvýšení efektivnosti, pokles objemu zakázek, organizační změny či ukončení činnosti a výroby,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává: „Zaměstnavatelé avizují výplatu odstupného podle zákoníku práce a podle délky odpracované doby. V případě organizačních změn jsou pak připraveni nabídnout propouštěným zaměstnancům nově vzniklé pozice.“
O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy. Ve zprávě je firma povinna uvést důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. V neposlední řadě musí informace obsahovat i údaje o odstupném, případně dalších právech takto postižených pracovníků. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?
Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...
Další články z rubriky

22:03 Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi
Jeskyně se připojují k turistickým objektům, které cílí na rodiny s dětmi a od prázdnin zavádí rodin…
- 19:15 Správa železnic: Rychlé spojení z Ostravy do Polska má projektanta
- 16:08 Letiště Praha: Aer Lingus bude létat mezi Prahou a irským Corkem
- 14:59 ČEZ a Rolls-Royce podepsaly dohodu o přípravných pracích na zavedení SMR
- 13:21 NPÚ: Novinka pro fanoušky hry Kingdom Come
- 10:17 Ministerstvo obrany: Vojáci v terénu budou lépe chráněni