Počet zaměstnavatelů, kteří se rozhodli snížit množství pracovníků v režimu hromadného propouštění, stoupl meziročně o 1 firmu, meziměsíčně pak o 2 klesl. Podniky plánují propustit o 301 zaměstnanců méně než ve stejném období loňského roku a o 122 lidí méně než v předchozím měsíci.
Zaměstnavatelé, kteří nahlásili v únoru hromadné propouštění, mají své provozovny v Královehradeckém, Libereckém, Moravskoslezském, Pardubickém a Středočeském kraji. Dále v Praze, jižních Čechách, na jihu Moravy, Karlovarsku, Olomoucku a v Plzeňském kraji. Nejvyšší počet zaměstnanců, kterých se toto opatření dotkne, pracuje ve Středních Čechách (65), na Liberecku (53) a v Královehradeckém kraji (43). Z okresního hlediska je na tom nejhůře Liberec, kde přijde o práci 53 lidí, a také Hradec Králové. V tomto regionu rozdají zaměstnavatelé 43 výpovědí.
Firmy se chystají propouštět především ve strojírenství, v kovovýrobě, logistice, v oblasti vědy a techniky nebo v bankovnictví. Z hlediska profesí se bude propouštění týkat zejména vědeckotechnických pracovníků, montážních dělníků, zámečníků, svářečů, brusičů, skladníků, konstruktérů, technologů, opravářů důlních strojů či bankovních úředníků.
„Jako hlavní důvod k přijetí tohoto opatření uváděli zaměstnavatelé zvýšení efektivnosti, pokles objemu zakázek, organizační změny či ukončení činnosti a výroby,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává: „Zaměstnavatelé avizují výplatu odstupného podle zákoníku práce a podle délky odpracované doby. V případě organizačních změn jsou pak připraveni nabídnout propouštěným zaměstnancům nově vzniklé pozice.“
O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy. Ve zprávě je firma povinna uvést důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. V neposlední řadě musí informace obsahovat i údaje o odstupném, případně dalších právech takto postižených pracovníků. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?
Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím
Další články z rubriky

22:33 Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli
První letošní vypouštění karasů obecných v režii Zoo Praha proběhlo dnes v pražské Michli. Do retenč…
- 19:28 ÚOHS: Zadavatelé mají možnost zjistit údaje o dodavatelích ze třetích zemí
- 16:26 ČEZ: Dukovany připravují zásadní modernizaci strojoven
- 13:33 Ombudsman: Diskriminace do tělocvičny nepatří
- 10:34 Jihočeský kraj: Nejlépe opravenou kulturní památkou kraje je tvrz v Mladějovicích
- 7:33 Správa železnic získala dotace ve výši 7,5 miliardy korun