Policie ČR: Po jedenácti letech v českém vězení

11.11.2022 12:39 | Tisková zpráva

Devětačtyřicetiletý muž byl za krádež odsouzen k šestiletému trestu odnětí svobody. V roce 2011 na něj vydal příbramský okresní soud příkaz k dodání do výkonu trestu, který se podařilo naplnit včera, kdy byl uprchlík převezen ze senegalského Dakaru do Prahy.

Policie ČR: Po jedenácti letech v českém vězení
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Ihned po zmizení muže se do pátrání po něm zapojili kriminalisté z Příbrami, v čele s expertem na pátrání por. Vladislavem Martincem. Ten během několika let intenzivně sledoval stopu uprchlého muže v ČR a několika evropských státech, včetně Velké Británie a Kanárských ostrovů. Poznatky o přesném výskytu však opakovaně dostal s mírným zpožděním, které vždy umožnilo muži zmizet.

V roce 2014 bylo zatčení muže velmi blízko, když se údajně vrátil do Příbrami a chtěl se bez platných dokladů ubytovat v jednom z místních hotelů. I tentokrát však muž unikl, když z recepce hotelu uprchl. Přesné informace o jeho pobytu se několik let nedařilo zjistit.

Do pátrání se zapojilo i několik policistů z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia. Po prověření několika poznatků k pobytu v zahraničí i ČR se zatčení přiblížilo v roce 2020, kdy se muž měl objevit znovu v Příbrami a komunikovat s rodinou na sociálních sítích. Prověřování těchto poznatků však k zatčení nevedlo.

Anketa

Jezdíte nakupovat do blízkého zahraničí?

48%
hlasovalo: 10775 lidí

Pátrání nabralo nový směr na začátku roku 2022, kdy byl přesně lokalizován na území Gambie. Policisté tak už jen čekali na vhodný okamžik k zatčení. Hledaný muž se však koncem února sám obrátil na zastupitelský úřad v Dakaru. Díky rychlé spolupráci mezi českým zastupitelským úřadem, Ředitelstvím pro mezinárodní policejní spolupráci (ŘMPS) a senegalskou policií byl muž po jedenácti letech na útěku zatčen.

Extradiční řízení, které je primárně věcí justičních orgánu, bylo úspěšně zakončeno na konci října, kdy Ministerstvo spravedlnosti Senegalu povolilo vydání vězně do České republiky se lhůtou pro realizaci extradice do jednoho měsíce.

Ukončení extradičního řízení bylo impulsem pro policisty z ŘMPS, kterým se v průběhu několika dní podařilo zajistit formální část nutnou pro provedení extradice, včetně nalezení optimálního způsobu přepravy.

Návrat do Česka proběhl letecky, tedy se zapojením tzv. Air Marshalů cizinecké policie, kteří jsou experty na zajišťování leteckých eskort a zajišťování bezpečnosti na palubách letadel. Jejich vysoká profesionalita jim například umožňuje i zapojení do návratových operací agentury Frontex, či pomoc při převozu vězňů jiných států.

Ihned po přistání si uprchlíka převzal tým příbramských kriminalistů, kteří převozem do jedné z pražských věznic završili jedenáctileté úsilí o dopadení tohoto muže.

Pátrání po osobách je specifickou činností a díky zapojení expertů na všech úrovních policie u nás i v zahraničí, včetně zapojení mezinárodních policejních organizací, již pro uprchlíky ve světě není otázkou zda, ale kdy budou zatčeni a předáni spravedlnosti. Každoročně se tak podaří vypátrat v zahraničí i České republice stovky uprchlíků, které čeká cesta do vězení u nás či v zahraničí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AČCKA: Čím dál více Čechů využívá služeb cestovních kanceláří

16:46 AČCKA: Čím dál více Čechů využívá služeb cestovních kanceláří

I letošní prodeje potvrzují, že služeb českých cestovních kanceláří a agentur využívá každoročně víc…