Potvrzuje se, že za blackoutem v ČR byly obnovitelné zdroje. Zastavme klimatické šílenství EU a Fialovy vlády! Komentátorka Lenka Zlámalová na serveru E15 uvedla, že krátkodobě firma ČEPS podle dostupných informací selhala tím, že nedokázala v krizový den, kdy spadl onen „drát“ a do Česka se zároveň hrnuly masivní přetoky ze solárních elektráren v Německu, přenosovou soustavu řídit tak, aby selhání dodávek proudu zabránila nebo minimalizovala jeho rozsah. Echo 24 odhaduje škody z blackoutu minimálně na stamiliony. SPD odmítá dotování takzvaných obnovitelných zdrojů energie, které způsobují nestabilitu sítě a náklad na jejich využívání je obrovský.
Že za blackoutem byly obnovitelné zdroje, říká v rozhovoru pro Echo24 i přední energetik profesor František Hrdlička.
Dlouhodobé selhání je dle článku Zlámalové v E15 v zanedbaných investicích do přenosové soustavy, která je vystavena čím dál větším nárokům kvůli nestabilitě dodávek z obnovitelných zdrojů.
Těch selhání u ČEPS je ale víc. Vedle nezvládnutí krizového dne a zanedbaných investic vznikl také nepřesný odhad plánovaných přetoků energie ze severního Německa, které byly v osudný pátek podstatně vyšší, než ČEPS predikoval. Generální ředitel polostátní energetické firmy ČEZ Daniel Beneš v pondělí 14. července oficiální dopisem vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ) o vyšetření příčin výpadku. V dopise upozorňuje na to, že vyjádření ČEPS k blackoutu „nejsou zcela korektní a správná“.
Benešových jedenáct dotazů i další indicie ukazují přímo na odpovědnost ČEPS. Ptá se na stav a opravy spadlého kabelu, plánovaní přeshraničních přetoků z Německa, odstavená vedení v den výpadku… Ale také na témata, která se zatím na veřejnosti vůbec neobjevila. Třeba na to, že od začátku listopadu, tedy tři čtvrtě roku, nefunguje na hranicích s Německem jeden z transformátorů PST T454, který má omezovat právě přetoky ze solárních zdrojů z Německa.
„V této chvíli se už ukazuje, jaká série událostí k výpadku přispěla. V Německu skutečně masivně svítilo a výkony solárů byly obří. Stejně jako přetoky do české sítě. V poledne, kdy došlo k přerušení dodávek, se cena elektřiny masivně propadla do záporných hodnot. ČEPS zřejmě nebyl schopný dost rychle reagovat, aby se výpadek nerozšířil. V přenosové soustavě chybějí už dlouhé roky obrovské investice, aby byla dost robustní a schopná čelit masivnímu nástupu obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje na serveru E15 komentátorka Lenka Zlámalová.
Tomio Okamura
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV