Probační a mediační služba už letos pomohla více než 2000 obětem trestných činů, z toho stovce seniorů

15.06.2017 20:36

Probační a mediační služba od počátku roku do konce dubna roku 2017 spolupracovala s 2088 oběťmi trestných činů, z toho se 101 seniory. Při příležitosti Světového dne proti násilí na seniorech, který připadá každoročně na 15. června, to uvedl Radim Bureš, zástupce ředitelky PMS.

Probační a mediační služba už letos pomohla více než 2000 obětem trestných činů, z toho stovce seniorů
Foto: Probační a mediační služba ČR
Popisek: Probační a mediační služba ČR, logo.

Cílem mezinárodních akcí, které se konají při příležitosti dne proti násilí na seniorech, je zvýšit povědomí o palčivém tématu kriminality a násilí páchaného právě na starších osobách. To bývá totiž veřejností často opomíjené a zůstává v mnoha případech neohlášené a neřešené. „S ohledem na stárnutí populace dochází ke zvyšování počtu trestného činnosti páchané na osobách vyššího věku.  V tomto směru vítáme, že v ČR novela zákona o obětech, která je účinná od dubna 2017, rozšířila skupinu zvlášť zranitelných obětí právě o osoby vysokého věku. Díky tomu mají senioři širší práva“, uvádí Bureš.

Tento den si připomíná také Probační a mediační služba (PMS), jejíž poradny pro oběti pomáhají také obětem z řad seniorů. Její specialisté pořádají osvětové akce v Pardubicích nebo se podílejí na organizaci tzv. Dne bezpečí v Mladé Boleslavi.

Probační a mediační služba pomáhá obětem trestných činů jak na svých střediscích v 74 okresních městech ČR, tak v 55 specializovaných poradnách pro oběti. Tam fungují odborníci speciálně vyškolení v poradenství poškozeným. Obrátit se na ně může každý, kdo se cítí být obětí trestného činu, nehledě na druh činu a následek. Poradny fungují naprosto bezplatně a anonymně a nabízejí maximálně šetrný a individuální přístup.

Senioři se nejčastěji stávají obětí násilné a majetkové kriminality. Jedná se zejména o případy mezigeneračního násilí a nejrůznějších podvodů. Často platí, že tato trestná činnost zůstává neohlášená. „Starší lidé se často stydí ohlásit trestný kvůli tomu, že jim ubližuje někdo blízký nebo proto, že naletělo nějakému podvodníkovi. V tomto ohledu jsou naši pracovníci vyškoleni v komunikaci, aby téma trestného činu dokázali otvírat a vzniklou situaci řešit,“ doplňuje Bureš.

Poradny pro oběti PMS v předchozích letech vyhledalo 1500 osob starších 60 let.

Senioři si do poraden více než v polovině případů chodí pro právní informace, často si totiž nejsou jisti svými právy a nevědí, jak svou situaci mohou právně řešit. Zároveň je pro ně důležitá i psychická podpora a pomoc. „Většinou stačí i prosté vyslechnutí, ukázání toho, že se o ně někdo zajímá, má na ně čas a chce jim pomoci, nicméně v závažnějších případech dokážeme zprostředkovat služby psychologa“, uzavírá Bureš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČOI zajistila na tržnici Hatě padělky za více než 10 milionů korun

16:44 ČOI zajistila na tržnici Hatě padělky za více než 10 milionů korun

Česká obchodní inspekce Jihomoravského a Zlínského kraje uskutečnila na konci května mimořádnou kont…