„Péče o zvířata, podmínky pro jejich chov i kvalita biomléka splňují přísné podmínky stejně jako v západní Evropě. Zjištění německých kontrolorů nás těší,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, který s německým Svazem GÄA spolupracuje již několik let. Mezinárodní přenos know-how v oblasti ekologického zemědělství podle ní není pouze jednostranný. Nápady českých sedláků, kteří přichází s jednoduchými řešeními například v oblasti welfare, oceňují i zahraniční chovatelé. „Sousedé se u nás inspirují například v rozčlenění stájí a výběhů. Obdobně inovativní přístup v péči o samotná zvířata, třeba při odrohování hodnotí velmi kladně. Přestože EU chce odrohování zcela zrušit, lze říci, že jak v Čechách, tak v Německu je snaha o co nejšetrnější postupy,“ sdělila Kateřina Nesrstová.
Kvalita biomléka z tuzemských vybraných chovů splňuje náročné požadavky zahraničních mlékáren. „Máme velmi kvalitní produkt – biomléko, jak z hlediska obsahu somatických buněk, tak například z hlediska obsahu tuku a bílkovin. Vše svědčí o kvalitě produkce a velmi dobrém zdravotním stavu zvířat. Ten nelze zabezpečit jinak než dobrým managementem farmy, přístupem k welfare zvířat a velmi kvalitním krmivem. Vše výše uvedené naši sedláci zvládají, a proto je o biomléko členů PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců takový zájem,“ doplnila Kateřina Nesrstová. Výrazná poptávka z Německa je po tzv. „senném“ mléku. Tedy od dojnic krmených v zimním období senem, nikoliv senáží nebo siláží.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva