Mnohdy tuto myšlenku zavrhneme kvůli obavám, že nás to bude něco stát nebo se budeme muset něčeho vzdát. Přitom si stačí osvojit pár zásad, které většinou nic nestojí a díky kterým lze uspořit nemalé částky z rodinného rozpočtu. V následujícím článku přineseme několik tipů, jak se mohou nejen domácnosti, ale i školy nebo firmy chovat ekologicky a zároveň ekonomicky.
Pro jednotlivce: snižte spotřebu energie
Elektrospotřebiče se v dnešní době staly nedílnou součástí každé domácnosti. Málokdo však ví, jakým způsobem je efektivně využívat, abychom zároveň snížili spotřebu energie. Tím nejrazantnějším krokem je výměna všech starších zařízení. Chladnička, mrazák a jiné spotřebiče starší deseti let totiž mají několikanásobně větší spotřebu než spotřebiče nové. Podle odborníků se vzhledem k rostoucím cenám elektřiny často vyplácí vyměnit starší, byť ještě funkční výrobek za nový, s nízkou, dokonce poloviční spotřebou.
Na spotřebu energie má rovněž vliv to, zda vypínáte televizi poctivě nebo pouze na ovladači. Ačkoliv je druhá varianta pohodlnější, stand-by mode, neboli pohotovostní režim, odebírá elektřinu permanentně. Pokud sečteme spotřebu u veškerých přístrojů v pohotovostním režimu v domácnosti za celý rok, průměrně se spotřebovává 20 až 30 wattů, což činí kolem 1300 Kč ročně. Ti, kteří si nechávají permanentně zapnutý notebook v zásuvce, zaplatí pouze za něj ročně okolo 1700 Kč. Použitím vhodných žárovek lze ušetřit také za svícení. Pokud nahradíte klasické žárovky úspornými, ušetříte až 80 % energie. Ačkoliv je počáteční investice vyšší, tyto zdroje světla mají až 15krát delší životnost než klasické žárovky. V provozu tak vydrží roky a prvotní náklady se časem vrátí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva