Pojem cloudová řešení, nebo také cloud computing či cloud hosting se stal běžnou součástí slovníku malých i velkých firem. Ale i pro běžného soukromého uživatele sítě je cloud velmi zajímavou službou.
Cloud může poskytovat výpočetní výkon, přístup k datům nebo aplikacím, nebo může případně sloužit pro ukládání nebo zálohování dat. Jedná se o sady služeb, které jsou k dispozici v rámci internetu a které existují mimo hardwarovou infrastrukturu uživatele. Uživatelé do cloudu přistupují přes aplikaci na počítači, nebo na mobilním zařízení, nebo přes webové rozhraní cloudové služby v internetovém prohlížeči. Na koncovém zařízení uživatele tak běží pouze internetový prohlížeč, nebo jednoduchý program pro přístup do cloudu, a samotný běh služeb pak obstarávají vzdálené systémy poskytovatele cloudových služeb.
Bezpečnost na prvním místě
Jak již bylo řečeno, každý uživatel využívá cloudové služby pro jiné potřeby. Někdo k ukládání dat, další pro datové výpočty nebo provádění transakcí a další využívá škálovatelné prostředky cloudu pro hostování virtuálních serverů. Nicméně všechna tato využití mají jeden společný rizikový faktor a tím je bezpečnost dat, neboli úroveň zabezpečení při jejich přenosu z koncového zařízení uživatele do prostředí cloudu.
Tato často diskutovaná otázka bývá jedním z faktorů, který uživatele odradí od využívání cloudových služeb. Ne každý je totiž ochotný citlivé záležitosti, jako daňová přiznání, čísla platebních karet či zdravotní záznamy uložit mimo vlastní zařízení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva