Starostové v Pardubickém kraji: Dekrety na byt nejde jen tak rozdávat, je třeba podporovat zaměstnanost

28.02.2017 11:12 | Zprávy

Lidem, kteří nechtějí pracovat, by se jen tak neměly rozdávat dekrety na byt. I to zaznělo na Krajském setkání v Pardubickém kraji, které uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Starostové na něm debatovali nejen o sociálním bydlení, ale také o podpoře zaměstnanosti včetně veřejně prospěšných prací či nutnosti zabránit vylidňování venkova.

Starostové v Pardubickém kraji: Dekrety na byt nejde jen tak rozdávat, je třeba podporovat zaměstnanost
Foto: red
Popisek: Svaz měst a obcí ČR

„Města a obce mohou díky Svazu efektivně řešit problémy z úrovně samospráv. Krajská setkání slouží jako jeden ze základních osobních kontaktů, kde je možné vyměnit si informace a názory,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát a dodává: „Společně se daří nahrazovat či měnit nevhodné legislativní návrhy, například zákon o sociálním bydlení. Díky aktivitě Svazu má být zapojení samospráv do státního systému sociálního bydlení dobrovolné. Je to logické, situace v samosprávách se velmi liší a města a obce nejlépe ví, co skutečně potřebují a jak situaci řešit. Nechceme se účelově starat o lidi, kteří se nechtějí starat sami o sebe, kteří nechtějí pracovat a automaticky očekávají, že od města dostanou dekret na byt.“     

Města a obce se shodují, že je třeba postarat se o ty, kteří si sami pomoci neumí či nemohou – ze zdravotních důvodů (hendikepovaní), kvůli vysokému věku (senioři) nebo matky samoživitelky. Systém automatického přidělování sociálních bytů však samosprávy dlouhodobě odmítají a zdůrazňují, že zákon o sociálním bydlení nesmí zakonzervovat současný stav. Měl by stabilizovat situaci a vést k tomu, aby se lidé sami snažili se z obtížné životní etapy dostat, pracovat a zlepšit si život.

„Změna či zrušení nefungující legislativy bývá běh na dlouhou trať. Znamená řadu jednání, akcí a dalších aktivit. Svazu se jako oficiálnímu připomínkovému místu i ve spolupráci se Senátem, který funguje jako legislativní pojistka, už mnohé podařilo změnit,“ říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Díky naslouchání Ministerstva vnitra se například podařilo vyřešit dlouho neřešené veřejné opatrovnictví. Získat na něj od roku 2017 peníze, díky kterým se starostům, kteří danou činnost před tím často vykonávali ve svém volném čase a z rozpočtu samospráv (i když jde o výkon státní správy), uvolnili ruce a mohli se tak věnovat dalším veřejným službám.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Hospodářský výsledek za rok 2024

22:31 Česká pošta: Hospodářský výsledek za rok 2024

Česká pošta vykázala za rok 2024 konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním -1 246 mil. Kč.