Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. V grafech jsou uvedeny pouze strany, které aktuálně získaly dvě a více procenta. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.
Osobní dotazování proběhlo ve dnech 20. 2. 2014 – 28. 2. 2014 na reprezentativním vzorku 990 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research.
Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se koncem února zúčastnilo 48 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v polovině října 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší. Menší zájem o účast ve volbách lze vysvětlit hlavně krátkým časem, který uplynul od říjnových voleb, a s tím související slabší ochotou veřejnosti se tohoto aktu znovu účastnit.
Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by koncem února pravděpodobně překročilo stejných šest politických stran jako ve volbách v říjnu 2013. Do Poslanecké sněmovny by se tak dostaly ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a KDU-ČSL.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva