Pokud Kanada nezruší víza pro ČR, navrhne Evropská komise odvetu

21.09.2009 18:05

V případě, že Kanada nezruší do konce letošního roku vízovou povinnost pro české občany, pak Evropská komise navrhne protiopatření. Mohlo by jít o zavedení víz pro kanadské diplomaty cestující na území unie.

Pokud Kanada nezruší víza pro ČR, navrhne Evropská komise odvetu

Kanadští diplomaté by v budoucnu mohli potřebovat víza pro cestu do zemí EU. I takovou podobu by mohlo mít odvetné opatření Evropské komise, reagující na vízovou povinnost pro Českou republiku. Informaci přinesla po jednání unijních ministrů vnitra náměstkyně českého ministra Lenka Ptáčková Melicharová.

Kanada přistoupila k zavedení víz během letošního července. Důvodem měl být velký počet Čechů žádajících o azyl. Toto rozhodnutí vyvolalo napětí mezi oběma zeměmi, Češi dokonce jako vyjádření krajní nelibosti na čas stáhli velvyslance v Kanadě.

"Komise naznačila, že ve zprávě bude kromě popisu situace i návrh řešení problému, to znamená i některé opravné prostředky, které mohou být využity," uvedla náměstkyně Melicharová k analýze Evropské komise, která se sporem Česka a Kanady zabývá.

"Pan komisař (Jacques Barrot) zmínil, že by mohlo dojít k tomu, že by byla zavedena víza pro (kanadské) diplomaty cestující do EU," prohlásila po neformálním obědu ministrů vnitra náměstkyně. Zazněly prý i názory, že by bylo možno na Kanadu zatlačit i pomocí blíže nespecifikovaných hospodářských opatření. "Opatření v hospodářské oblasti mohou být ještě daleko efektivnější," doplnila Ptáčková Melicharová.

Prahu ve sporu podpořily například i Slovinsko, Slovensko, Španělsko, Nizozemsko a Finsko. Zástupce Švédska, které teď unii předsedá, slíbil, že bude o problému informovat svého premiéra, aby mohla být jednání vedena i na nejvyšší úrovni.

Zatím záleží na tom, jak se k případným opatřením postaví členské země Evropské unie. Od partnerů EU však na pondělním jednání zaznívala podpora. "(Komisař) uvedl, že je to poprvé, kdy se třetí země takto zachovala k občanům EU a že to není postoj, který by byl pro nějaké delší období akceptovatelný," nastínila náměstkyně Ptáčková Barrotovo vystoupení před ministry. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

12:24 Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

Ruský koncern Almaz–Antej v úterý 2. června seznámil ruskou i světovou veřejnost s výsledky svého v…