Albrightová pátrá v Praze po dokumentech o otci, píše o něm knihu

03.10.2011 20:25

Po dokumentech a informacích o svém otci Josefu Korbelovi, československém diplomatovi, pátrá v Česku bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Píše totiž knihu, která přiblíží jeho působení a bude pojednávat o době mezi lety 1937 až 1948. Celou řadu materiálů z konce 30. let, a také z 40. a 50. let našla například v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který dnes navštívila. Albrightová to dnes řekla v rozhovoru s ČTK.

Albrightová pátrá v Praze po dokumentech o otci, píše o něm knihu

Ředitel ÚSTR Daniel Herman ČTK řekl, že o Korbelovi chtěla vědět i po jeho emigraci komunistická tajná služba. Státní bezpečnost (StB) ale zajímala i Albrigtová samotná. Na rozdíl od svazků o otci však byl svazek o Albrightové 5. prosince 1989 zničen, dodal.

Pomáhá ÚSTR i Černínský palác

Připravovaná publikace někdejší šéfky diplomacie USA českého původu by měla vyjít nejprve v angličtině v dubnu příštího roku. Podle Albrightové by měla pojednávat i o zklamání z doby před druhou světovou válkou, kdy "Západ nedělal dost před Mnichovem a jaký vliv to mělo".

"Je to kniha nejen o mém otci, ale i o té době. Co vlastně znamenal Mnichov, jak pracovala vláda v exilu v Londýně, protože my jsme byli v Londýně v čase války. A pak když jsme se vrátili sem a byla koaliční vláda s komunisty a on byl v Jugoslávii," přiblížila Albrightová. V pátrání jí pomáhá také české ministerstvo zahraničí, již dříve dostala kopie depeší svého otce. 

"Moc mi pomáhají. Dávají mi báječné věci," řekla na adresu ÚSTR a Černínského paláce. V dokumentech, které našla v archivech, si třeba přečetla to, co si oficiální zástupci protektorátu mysleli o Korbelovi, i to, jak pak o něm smýšleli komunisté, když emigroval, že ho měli i za špiona. "Oni na něj nezapomněli a pořád se na něj ptali," konstatovala Albrightová, která šla ve šlépějích svého otce a později se stala vůbec první ženou v čele diplomacie USA pod demokratickým prezidentem Billem Clintonem.

Otec Albrightové byl vzorem  i pro Condoleezzu Riceovou

Josef Korbel se narodil v roce 1909 v Kyšperku, nynějším Letohradě. V letech 1936 až 1939 byl tiskovým atašé v Bělehradě, za druhé světové války vedl československé vysílání BBC v Londýně. Po válce se stal velvyslancem v Jugoslávii a Albánii. Po únorovém puči v roce 1948 kvůli nesouhlasu s vývojem emigroval do USA. Přednášel na Vysoké škole mezinárodních studií v Coloradu, vychoval nejen svoji dceru, ale jako studentku i další šéfku diplomacie, Condoleezzu Riceovou. Korbel zemřel v roce 1977.

Česká televize vytvořila dokumentární snímek Muž s dýmkou, který je poctou Korbelovi a bude uveden ještě letos.

Související:

Havel dostal kompas od Albrightové či dráp lvice od Zikmunda

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…