Dodržujete dostatečný pitný režim?

09.07.2013 0:00

Přinejmenším dva až tři litry tekutiny v menších dávkách v průběhu celého dne, při zátěži i víc, doporučují hygienici lidem v nynějších horkých dnech.

Dodržujete dostatečný pitný režim?
Foto:
Popisek:

Radí nosit vodu stále s sebou a upíjet. K pití by měli být pobízeni hlavně senioři a menší děti, nemající pocit žízně. Horké počasí ohrožuje hlavně lidi nad 65 let, děti do čtyř let, těhotné a kojící či zvláště drobné ženy, lidi s nemocným srdcem, vysokým tlakem a pacienty užívající léky na depresi či nespavost.
   
Člověk denně vyloučí v průměru 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním i kůží. Pro vyrovnanou vodní bilanci musí tyto ztráty nahradit. V horku se člověk více potí, a tak by měl i více pít, případně jíst ovoce a zeleninu bohaté na vodu, jako jsou rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy. Voda pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje přehřívání.
   
Rady o správném pitném režimu ve vedrech zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Nejvhodnější na pití v horku je čistá kohoutková voda, vody balené, které mohou být i slabě mineralizované, dále neslazené a ne moc silné čaje, hlavně zelené, lze i bylinné, a vodou ředěné ovocné a zeleninové přírodní šťávy nepřislazované cukrem. Slazené kolové nápoje jsou nevhodné, zvyšují pocit žízně.
   
Pro doplnění minerálů, o které tělo přijde pocením, je dobré pít minerálky, dospělý by měl vypít denně nanejvýš půl litru, dítě méně. Minerálky by se měly střídat. Kdo se léčí se srdcem či s ledvinami, měl by se o pitném režimu poradit se svým lékařem. Alkohol ve vedru lze pít, ale s mírou. Ani zdravý dospělý by neměl vypít za den víc než půl litru piva nebo dvě deci vína - výhodnější je střik, který dodá tělu také vodu.
   
Dehydratace, tedy nízký obsah vody v těle, ohrožuje fyzický i psychický výkon, může zhoršovat zdravotní stav nebo průběh onemocnění. Ministerstvo radí v horku omezit tělesnou zátěž a pohybovou aktivitu, při které se člověk zapotí. V poledních hodinách radí nepobývat na slunci a nosit pokrývku hlavy. Rodiče v žádném případě nesmějí nechat dítě v kočárku na přímém slunci, a už vůbec ne v autě na parkovišti. V zavřeném autě nelze nechat ani domácí mazlíčky, hrozí smrt z přehřátí.
  
Místnosti je vhodné větrat večer, v noci a časně ráno, kdy je vzduch chladnější. Není dobré zvyšovat teplotu v bytě vařením a používáním trouby. Naopak pomáhá zastínit okna závěsy a žaluziemi, opakovaně si dát chladnou sprchu a pobývat ve stinných částech budov. Oblečení by mělo být lehké, netísnivé, světlých barev a z přírodních materiálů.

(MB,ČTK,foto:archiv)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Ukrajinci, co nejsou zubaři. Ale pustí je na vás. „Prý je ohlídají.“

5:30 Ukrajinci, co nejsou zubaři. Ale pustí je na vás. „Prý je ohlídají.“

Sněmovnou schválená senátní novela má umožnit, aby stomatologové ze zemí mimo Evropskou unii měli je…