Lenka Bradáčová mluvila o justiční šikaně. Teď se ozývají další

09.11.2012 9:02 | Zprávy

Ke zneužívání trestního zákoníku kvůli podávání nesmyslných a „šikanózních“ trestních oznámení dochází, souhlasí renomovaní advokáti s výroky pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, které pronesla tento týden na konferenci o vymahatelnosti práva v České republice. „Je to pravda. Obecně se dá říci, že se zneužívá trestního práva v případech, kterými by se mělo zabývat civilní řízení,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz advokát Kolja Kubíček.

Lenka Bradáčová mluvila o justiční šikaně. Teď se ozývají další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Důvodů, proč se jedna strana sporu rozhodne využít trestního řízení, je podle právníků víc. Na jeden upozornila Lenka Bradáčová. Díky zneužívání trestního řízení, které prý umožňuje chybná legislativa, se podle ní strany sporu, které této šikany využívají, snadno dostávají k citlivým informacím, s nimiž pak nakládají v civilním řízení. „Jedna strana sporu podá trestní oznámení a pak má právo nahlížet do spisu. Pak získá citlivé informace, které by nikdy u civilního soudu nezískala,“ vysvětlil pro ParlamentníLísty.cz advokát Kubíček.

Trestní řízení na rozdíl od civilní žaloby nic nestojí

Ale Kubíček uvádí i další důvody, které vedou věřitele nebo poškozené k podání trestního oznámení. „Když vymáhají pohledávku v občansko-právním řízení, musí zaplatit pět procent z vymáhané částky, a když prohrají, ještě musí uhradit náklady protistrany,“ popisuje. Nebo využijí trestního stíhání jako tlaku na druhou stranu sporu, aby jim raději vyhověla, než se nechala trestně stíhat. Jednodušší a hlavně výhodnější tedy je nesplácení dluhu označit za podvod a podat trestní oznámení. „Trestní řízení oznamovatele nic nestojí a nic neriskují, i když prohrají,“ prohlásil právník. Přitom ne každý, kdo není schopen dostát svým závazkům, je podvodník, který chtěl vylákat peníze nebo službu s úmyslem, že to nezaplatí. „Může se dostat do druhotné platební neschopnosti,“ objasňuje, jak se často ne vlastní vinou může někdo dostat do problémů s uhrazením svých závazků. V takovém případě je podle něj na místě žaloba u civilního soudu, nikoli trestní řízení, při kterém se zbytečně zahlcuje policie i státní zastupitelství, která by měla pracovat na trestně-právních případech. „Navíc takovým případům často ani nerozumějí, protože nepracují s občanským nebo obchodním právem,“ dodává Kolja Kubíček. Upozorňuje, že za neplnění závazků nemůže být dlužník uvězněn.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Bobří soutěska v Českém středohoří je uzavřena

22:03 Lesy ČR: Bobří soutěska v Českém středohoří je uzavřena

Kvůli bezpečnosti a předcházení povodním jsou zpracovávány odumírající rizikové stromy kolem Bobřího…