Nezaměstnaná chtěla pracovat. Úřady ji šikanovaly, dřela zadarmo

22.03.2011 5:26 | Zprávy

Na web občanského sdružení ProAlt, které kritizuje vládou plánované reformy, se dostal článek od nezaměstnané slečny Dany. Ta zde popisuje, co všechno musí zažívat na Úřadu práce a u zaměstnavatelů, když si shání odpovídající práci. ParlamentníListy.cz zjistily, že ale mnoho šancí mladá dáma nemá, pokud si chce zároveň na praktiky úředníků anebo zaměstnavatelů stěžovat. Úředníci ji spíše doporučují, ať podá žalobu.

Nezaměstnaná chtěla pracovat. Úřady ji šikanovaly, dřela zadarmo

Dana je vysokoškolačka, má bakalářské vzdělání, ale dosud sehnala vesměs jen brigádnické práce, v lepším případě ji zaměstnali jen na dohodu - to aby nemuseli za ni platit zdravotní a sociální pojištění. Navíc se Dana setkala také s tím, že ji často zaměstnavatelé za práci neplatili. Ani na úřadu práce to nebylo lepší - úřednice ji třeba plísnila za to, že si nechtěla udělat řidičák.  

Mladá žena své peripetie na úřadu práce sepsala na webu ProAlt.cz . "Jednou se úřednice, ke které mne přidělili, zeptala, proč si neudělám řidičský průkaz, že bych měla větší šanci něco najít. Já na to, že se necítím na to být řidička a také, že nechci ničit přírodu....Vyšly jsme z kanceláře a vešly jsme do kanceláře, kde seděl ředitel úřadu. Potom ta úřednice k mému překvapení vyhrkla na toho ředitele, že chodím na ÚP stávkovat a řekla mu, co mám za obor a že si nechci udělat řidičák. Ředitel se do mě pustil, že co si to dovoluju, že když nemám práci, jsem proti té úřednici ´takhle malá´ a prsty ukázal jak moc."

Jinde v článku se pak svěřila s tím, jak se často nedodržuje zákoník práce - někde vás přijmou na jeden, či dva dny, vy pracujete zadarmo a pak vás ani do zaměstnaneckého poměru nevezmou. Jinde zase ani po dvou, či třech měsících nedávají výplatu. Když pracovala jako recepční, tak se například setkala s tímto:

„Skoro každý měsíc jsem volala do firmy, aby mi dali nezaplacené peníze. Majitel firmy mi řekl: ´Vy byste chtěla své peníze, co? Tak žádné nedostanete.´ Když jsem mu řekla, že je zloděj a patří do vězení, řekl, že patřím do blázince a praštil mi s telefonem. Druhý den jsem šla dát výpověď. Peníze mi dali, možná proto, že jsem se vedoucímu několikrát zmínila o inspektorátu práce."

Čtěte také:

ProAlt: My jsme jen článek otiskli. Nedáme právní ochranu

Práce zadarmo? Dvakrát to bylo v květinářství. "Slečna na pohovoru mi řekla, že nejprve se u nich pracuje třináct hodin v jednom dni zadarmo a až poté se uvidí, jestli mě vezmou. Ani potom by za mne neplatili pojištění. Na jaký typ smlouvy bych pracovala, mi nikdo nebyl schopný odpovědět," popsala slečna další zkušenosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: První laboratoř k výrobě klefedronu v Česku

20:16 Celní správa: První laboratoř k výrobě klefedronu v Česku

Z výroby a distribuce syntetických drog v rozsahu téměř tuny bylo obviněno osm Čechů a jeden cizinec…