Nová závislost - být stále online...

07.08.2014 0:00

Polovina letních prázdnin je za námi. Přesto, že by dovolená měla být regenerací nejen pro tělo, ale i pro hlavu, ukazuje se, že si Češi vozí práci na dovolenou v hlavě s sebou, a proto nedokážou kvalitně odpočívat.

Nová závislost - být stále online...
Foto: thinkstock - playnet fotobanka
Popisek: mobil

Češi stále neumí na dovolené odpočívat. Práci si vozí v hlavě s sebou, tento jev potvrzují mentální trenéři.

„Už čtvrtým rokem sledujeme v letní sezóně tento jev. Lidé se z dovolených vrací unavení a nervózní, protože se obávají toho, co všechno je v práci čeká, a také s pocitem, že návrat do práce bude po dovolené pořádná facka,“ popisuje mentální trenérka Eva Fruhwirtová z Třebíče.
    
Neschopnost odpočívat je pro organismus velmi závažný. Projevuje se špatným spaním, kolísavou náladou, nervozitou, špatnou soustředěností a také podrážděností. Lidé se snaží tyto stavy řešit návštěvou lékaře a léky. „U našich klientů se často setkávám s tím, že si myslí, že umí odpočívat a relaxovat. Po návratu z dovolené však zjišťujeme, že tomu tak není,“ popisuje Fruhwirtová a dodává, že řešením může být například mentální trénink.

Nová závislost – být stále online
V současné době mnohá povolání nejsou vázaná na pevnou pracovní dobu. Nepravidelný režim způsobuje, že člověk přestane rozlišovat mezi dobou na práci a na odpočinek. Tomuto stavu nepřispívají ani chytré telefony, protože díky e-mailům a připojení k internetu, si člověk bere práci s sebou na dovolenou do kapsy a do hlavy.

„Vznikají nové závislosti na sociálních sítích, na neustálé kontrole mailové schránky. Je to stejně nebezpečné jako jiné závislosti,“ říká Eva Fruhwirtová, která se s těmito případy setkává v neurolaboratoři Commservis v Třebíči.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom. Vitásková se po letech blíží k vítězství

7:11 Průlom. Vitásková se po letech blíží k vítězství

Ústavní soud zrušil rozhodnutí obecných soudů, které bývalé předsedkyni Energetického regulačního úř…