Zhoršující se ekonomická situace v domácnostech může v blížící se zimě způsobit, že v severočeském pohraničí půjde na dračku levné polské uhlí a životní prostředí tak dostane pořádně zabrat. I proto se Česká obchodní inspekce chystá prověřovat, zda palivo dovážené do České republiky z Polska je vůbec hnědé uhlí.
Zatímco za metrák tuzemského hnědého uhlí zaplatí odběratel přibližně 290 korun, to polské těsně za hranicemi vyjde kupujícího třeba jen na 150 korun. Tento jev se opakuje už druhý rok a protože levné uhlí v malých kotlech a domácích kamnech špatně hoří, zamořuje hustý kouř z komínů území v blízkosti hranic s Polskem.
Vyhlášku o zákazu spalování nekvalitního uhlí Raspenava nepřijala
To platí i pro Raspenavu na Frýdlantsku, která leží těsně u hranice se severním sousedem. „Obec nepřistoupila k možnosti vytvořit vyhlášku o zákazu spalování nekvalitního uhlí," říká pro ParlamentníListy.cz Josef Černý, který má na městském úřadu v Raspenavě na starosti životní prostředí. Proto chystá předložit radě co nejdříve jiný návrh, protože během loňské zimy se v Raspenavě někdy nedalo ani dýchat.
Problém však nevidí jen v nízké kvalitě z Polska dováženého levného uhlí. „Lidé neumí topit. I když budou mít k dispozici kvalitní uhlí, tak budou problémy. Lidé se snaží šetřit, škrtí přívod vzduchu a z komínů se line hustý štiplavý žlutý dým, který zamořuje ovzduší," upozorňuje Černý, že nedokonalé spalování dané špatným přívodem vzduchu způsobuje potíže i při kvalitním otopu.
Domácnosti mohou při topení ničit ovzduší víc než velké zdroje
Situaci s ovzduším nepomáhá ani to, že nelze nijak zabránit tomu, aby lidé netopili nekvalitním uhlím. Podle zákona totiž Česká inspekce životního prostředí smí kontrolovat jen úniky škodlivých látek z elektráren, tepláren nebo z kotelen ve firmách. Do domácností, které ale často ničí ovzduší více než velké zdroje, však inspektoři nemají přístup.
Záležitost s vytápěním levným uhlím v příhraničních oblastech zatím nechává v klidu ministerstvo životního prostředí. „Jde o mezistátní záležitost a navíc podkladem musí být kontrola České obchodní inspekce. Pokud není jasné, jaké je složení uhlí a o co přesně jde, nemůžeme zaujímat stanoviska," vyjádřila se pro ParlamentníListy.cz Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník