Ústav pro studium totalitních režimů vybere nového ředitele

17.02.2010 9:22

Během středy si Ústav pro studium totalitních režimů nového ředitele. Při druhém kole výběrového řízení představí radě ústavu pět kandidátů své projekty, se kterými se do konkurzu přihlásili.

Ústav pro studium totalitních režimů vybere nového ředitele

Radní oznámí jméno vítěze nejpozději do konce února. Členka rady Petruška Šustrová řekla, že každý radní má o řediteli vlastní představu.

"Myslím, že by ústav měl více spolupracovat s akademickými institucemi. Veskrze záleží na koncepci, kterou jednotliví kandidáti předloží. Rovněž závisí na celkovém dojmu z pohovorů s radními," uvedla Šustrová pro Radiožurnál.

Mezi kandidáty je také současný ředitel ústavu Pavel Žáček. Jeho vyzyvateli jsou člen vědecké rady ústavu Jiří Pernes, dále Vladimír Čermák, Antonín Kostlán a Adam Kretschmer. Vítěz má nastoupit do funkce prvního dubna.

Žáčka kritizovali za špatnou práci ústavu

Dosavadní šéf Pavel Žáček Radiožurnálu již před měsícem vysvětlil, proč se výběrové řízení vypisuje: "V zákoně povinnost výběrového řízení není, nicméně rada Ústavu již na začátku diskutovala o možnosti výběrového řízení, které v době mého prvního jmenování nebylo možné použít. V lednu 2009 znovu diskutovala jakým způsobem použít tento klasický nástroj akademických institucí. Dohodla se, že bude použit až po stabilizaci Ústavu, tedy na začátku roku 2010."

Žáčka ale dříve kritizovali za to, že ústav pracuje špatně a při zveřejňování některých kauz nepostupuje zcela vhodně. S tím ale údajně výběrové řízení nesouvisí. Přesto loni na podzim vznikly hned dvě petice za Žáčkovo odvolání.

Jedno z pětice inicioval aktivista Stanislav Penc. Tomu například vadilo, že ústav v publikaci o vzniku Občanského fóra ukázal na výtvarníka Josku Skalníka jako na informátora StB uvnitř OF, aniž vyslechl Skalníkovu verzi příběhu.

Spor se vedl také o zveřejnění databáze StB Evidence zájmových osob. Ústav pro studium totalitních režimů tuto databázi podle Pence nikdy nezveřejnil, přestože by tak ze zákona udělat měl.

Šustrová: Celý spor je nešťastný

Petruška Šustrová už před časem řekla, že vnímá celý spor kolem Pavla Žáčka jako nešťastný.

"Vypadá to, že spor obou petic se vede o to, zda má, či nemá ústav být, přičemž všichni se shodují na tom, že je ústav potřebnou institucí. Jedna petice říká, že by ho někdo jiný řídil lépe, než Žáček a dává radě rady, kterým může, při vší úctě, těžko vyhovět. Druzí si zase myslí, že ústav stojí a padá s Pavlem Žáčkem. Podle mého názoru ale demokratická instituce, která zaniká po odchodu svého ředitele, je špatně postavená. Instituce musí obstát, i když se ředitel vymění," uvedla Šustrová.

Foto: mediafax

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom. Vitásková se po letech blíží k vítězství

7:11 Průlom. Vitásková se po letech blíží k vítězství

Ústavní soud zrušil rozhodnutí obecných soudů, které bývalé předsedkyni Energetického regulačního úř…