Vysloužil (VV): Zákazníci upozornili na možné porušení zákona mobilním operátorem

19.02.2012 21:36

V souvislosti s mou snahou poodhalit zákulisí českého telekomunikačního trhu se na mě obrátili pánové Adam Wojnar a Radim Hasalík s podezřením, že jeden ze tří operátorů porušil zákon.

Vysloužil (VV): Zákazníci upozornili na možné porušení zákona mobilním operátorem
Foto: Archiv
Popisek: Poslanec Radim Vysloužil

Podle jejich zjištění telekomunikační operátor změnil ke dni 15. 2. 2012 velikost přenášených dat u balíčků jednorázového připojení k internetu. Změna se týká všech zákazníků, kteří vlastní USB modemy od Telefónica O2 a současně si svůj účet dobíjí.

Firma výrazně zhoršila kvalitu poskytované služby tím, že snížila objem přenesených dat z 500 MB na 100 MB. Přitom ponechala cenu kreditních balíčků beze změn. Společnost o změně zákazníky neinformovala SMS a ani výrazně pomocí webové stránky, která se zobrazuje po připojení uživatele. Zákazníci se tak o změně mohli dozvědět pouze pokud se o danou problematiku aktivně zajímali. Anebo náhodou.

Podle popsaných indicií považuji toto skutečně za porušení zákona. Pánové Adam Wojnar a Radim Hasalík nečekali a hned vyzvali Českou obchodní inspekci a Český telekomunikační úřad k přezkoumání tohoto případu. Očekávám, že oslovené úřady budou v co nejkratším čase opravdu jednat. Jak to, že zákazník dostává za stejnou cenu službu v menším rozsahu? Jde jednoznačně o důsledek stavu, na který už nějakou dobu upozorňuji, a sice o oligopolní postavení tří mobilních operátorů na našem trhu. Místo toho, aby koncový zákazník dostával lepší a lepší služby, je v důsledku nedostatečného tržního prostředí stále opakovaně poškozován.

V této souvislosti připomínám, že by se situace mohla v krátké době změnit. Šanci by zákazníkům dala aukce kmitočtů, která by mohla přinést na tuzemský trh nového čtvrtého mobilního operátora. Jsem si jist, že by tento nový operátor  udělal průvan v současných službách a cenách. Obávám se ale, že aukce, kterou připravuje Český telekomunikační úřad, tyto naděje nesplní. Z dostupných podkladů vyplývá, že kmitočty si rozeberou současní operátoři a současný stav na trhu mobilních služeb bude zakonzervován na dalších 15 let. Aukce je klíčem ke zvýšení konkurenčního prostředí na mobilním trhu. Je proto dobře, že se ozývají i občané, zákazníci stávajících operátorů, s jejichž pomocí může být tato aukce pod drobnohledem nejen odborníků, ale také celé společnosti.

Radim Vysloužil, poslanec Parlamentu ČR za Věci veřejné

reklama

autor: Veciverejne.cz

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loni 60 tisíc Kč za plyn, letos 122 tisíc. „Úspora“ odhalena

11:33 Loni 60 tisíc Kč za plyn, letos 122 tisíc. „Úspora“ odhalena

Loni za plyn 60 tisíc korun, tento rok již přes 122 tisíc korun – situace, do níž se dostala jedna z…