„Chodili a divili se.“ Skandál kolem Fialovy vlády? Hemžení v zákulisí

04.11.2021 13:44 | Ze sítí

Jméno možného ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) rezonuje. Nyní se k tomuto postu vyjádřil na svém twitterovém profilu europoslanec Jan Zahradil (ODS).

„Chodili a divili se.“ Skandál kolem Fialovy vlády? Hemžení v zákulisí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka ve volebním štábu SPOLU

„Minulý pátek jsem byl na recepci ke státnímu svátku Turecké republiky. Jeden za druhým mě tam tahali do kouta moji známí velvyslanci a ptali se, jestli je to pravda s tím Ministerstvem zahraničních věcí. Rád bych viděl, co píšou do těch svých hlášení na centrálu. Vlastně ne, radši bych to nechtěl vidět,“ poznamenal bez udání jména daného ministra europoslanec Zahradil.

Minulý pátek jsem byl na recepci ke státnímu svátku Turecké republiky.
Jeden za druhým mě tam tahali do kouta moji známí velvyslanci a ptali se, jestli je to pravda s tím @mzvcr.
Rád bych viděl, co píšou do těch svých hlášení na centrálu.
Vlastně ne, radši bych to nechtěl vidět.

— Jan Zahradil (@ZahradilJan) November 4, 2021

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

„No jo, to vy budete trpět... Lipavský je protiruský, protičínský a ještě proti momentálně zcela toxické V4... Já osobně jsem za vše z toho rád...“ poznamenal však následně další z diskutujících. „To je další varovné znamení. Že jste rád,“ odvětil v tu chvíli Zahradil.

Pirátský exposlanec Jan Lipavský se neprobojoval podruhé do Sněmovny stejně jako 17 jeho dalších kolegů. Přesto si Piráti kladou podmínku v podobě tří ministerských křesel. Přestože o Janu Lipavském toho ve veřejném prostoru nikdy mnoho nebylo, určité signály tu existují. Ještě víc pak napovídají reference od jeho kolegů ze dvou sněmovních výborů v minulém volebním období. Lipavský byl členem Výboru pro obranu a Zahraničního výboru.

Dva poslanci z předchozího volebního období, kteří byli s Lipavským členy Výboru pro obranu, pro něho příliš dobrých slov nenašli. „Zcela upřímně, působil a vystupoval jako mimořádně blbý a zároveň mimořádně ambiciózní. Vzdělání mizerné, ale sebevědomí obrovské. V tomhle typický pirát. Žádná historie, žádné životní zkušenosti, profesně nedosáhl ničeho. Jen dovedl dokola opakovat naučené větičky, že Krym je okupován, že je potřeba dostat Ukrajinu do NATO a vybudovat evropskou armádu, což je totální nesmysl. Nerozumí tomu. Ministrem zahraniční má být člověk, který bude mít u svých partnerů v zahraniční přirozený respekt, Lipavský by budil posměšky a mezinárodní ostudu. Kolář by v tom byl nejspíš podobný, ne-li horší,“ uvádí jeden z bývalých Lipavského kolegů.

Druhý mluví prakticky totožně. „Neví o tom nic. Jediná jeho kvalifikace je ten jeho dřívější boj s Ruskem a naučené formulky z pirátského programu. Jen by opakoval floskule, že musíme posilovat naši spolehlivost v EU, což přeloženo znamená nemít vlastní názor a vše odkývat, a že Rusko a Čína jsou fuj. Země potřebuje jasnou, sebevědomou a konzistentní zahraniční politiku. Lipavský, ale i Ondřej Kolář jsou schopni způsobit jedinou věc, chaos. Byl by to rozvrat našich zájmů. To si nemůže přát nikdo a snad ani ODS,“ míní další z někdejších kolegů Jana Lipavského z Výboru pro obranu.

Co se týče účasti možného budoucího ministra zahraničí ve sněmovním Zahraničním výboru v minulém volebním období, jeho nominace působí minimálně rozpaky, ale spíš obavy. „Je to aktivista, ne politik. Jasné je pouze to, že z něho byl radikální bojovník proti Rusku a Číně. Neříkám, že to jsou zrovna vzory pro Českou republiku, ale má země jako my bojovat s velmocemi nebo hájit vlastní zájmy? O to tady běží. Lipavský nedovede zahraniční politiku vnímat v jejím komplexu, dosud se zajímal o pár drobností a několik málo zemí. Kromě různých deklamací ve výboru nedělal nic konkrétního. Jestli je potřeba Piráty někam upíchnout, ať se pro ně vytvoří nějaká místečka, kde si budou moct jako děti hrát na písečku, ale nebudou moci škodit. V opačném případě jde o vodu na mlýn pro Babiše i SPD, ti pak budou kvůli přešlapům Pirátů útočit na celou vládu a budou v právu,“ uvádí v rozmluvě s naší redakcí minulý i současný poslanec, který donedávna seděl s Janem Lipavským v Zahraničním výboru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …