Jeden z dotazů, které směřoval prezident Miloš Zeman na profesora Jiřího Drahoše v závěrečné části prezidentské debaty v ČT, zněl takto: „Žádáte občany České republiky v přímé volbě v podstatě v referendu o jejich hlasy. Řekl jste, že právo rozhodovat v referendu například o členství v Evropské unii nepodporujete. Proč nechcete dát právo lidem rozhodovat i o zásadních otázkách? Proč jim nevěříte?“ Profesor Jiří Drahoš v reakci uvedl: „To není o důvěře lidem. Jednak nejsme Švýcarsko se staletou tradicí referenda. Za druhé, referendum o takto zásadních otázkách je velmi nebezpečné. Pokud se nenastaví jasná pravidla takové akce. Když rozhodujeme v lokální situaci komunální politiky, víme dobře, o čem rozhodujeme. Já nevím, kdo z občanů České republiky v tuto chvíli je schopen například docenit nebo zhodnotit, jestli vystoupení České republiky z Evropské unie je v pořádku, nebo není.“
Herec a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák uvedl své vysvětlení pro důvod, proč odmítá kandidát na prezidenta Jiří Drahoš referenda v zásadních otázkách: „Protože tito lidé, tato elita, se bojí obyvatel. Protože už by se jednou lidi mohli naštvat a dát jim všem na prdel. Takže oni se bojí. To je strach, vždyť se na ně podívejte.“
Spisovatel, publicista a zakladatel serveru Neviditelný pes Ondřej Neff s vyjádřením Drahoše ale naopak souhlasí: „Drahoš v tom má stoprocentní pravdu, protože já osobně referendum v jiných otázkách než lokálních odmítám. Je to vždy předmětem manipulace a má to nepředvídatelné důsledky. Normální parlamentní proces vždy vyústí do nějakého kompromisu, do nějaké shody, obrousí se hrany a přijdou nové podněty. Kdežto referendum musí nadefinovat otázku, a i ta je vždy sama o sobě manipulativní. Pak přichází rozhodnutí ano, či ne. Myslím si, že soudnému člověku slouží jako odstrašující příklad, proč neuvažovat rozumně o této eventualitě, například Velká Británie. Obrovsky silná země s dlouhou parlamentní tradicí a jaké má problémy s Brexitem? Miloš Zeman z toho udělal předvolební vábničku, ale nevěřím, že to myslí vážně, protože je soudný člověk, zkušený, a ví, kam takové věci vedou. Implicitně pokládám Okamuru za nebezpečného člověka a zásadně tuto věc odmítám.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom