„Netahejte lva za ocas.“ Hrozí drsné vyhrocení situace v Sýrii. A nejen tam

21.01.2019 13:52

Izrael opět zaútočil na údajně íránské cíle v Sýrii. Ale tentokrát veřejně. Záminkou byla střela vystřelená na izraelské území. Izrael chce ze Sýrie vyhnat svého úhlavního nepřítele, Írán, a jeho síly. Silná slova padala na obou stranách, jak od izraelského premiéra, tak od velitele revolučních gard. „Netahejte lva za ocas,“ varuje velitel Izrael podle izraelského deníku Jerusalem Post.

„Netahejte lva za ocas.“ Hrozí drsné vyhrocení situace v Sýrii. A nejen tam
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Machteš Ramon je kráterovitý útvar v Negevské poušti
reklama

Noční operace izraelské armády měla dle jejího vyjádření za cíl jednotky Quds iránské revoluční gardy umístěné v Sýrii a také syrskou protivzdušnou obranu. Podle syrské armády byla většina střel izraelské armády sestřelena, nicméně podle britské organizace, která se věnuje lidským právům v Sýrii, bylo jedenáct prorežimních bojovníků zabito, zatímco ruské zdroje hovoří o čtyřech zabitých a 30 sestřelených střelách. Útoky byly podle izraelského deníku Jerusalem Post reakcí na střely odpálené ze Sýrie milicemi Quds do Golanských výšin.

Izraelská armáda celou věc zdůvodnila v sérii postů na Twitteru. Na fotce je údajná raketa, která byla odpálena do severní oblasti Golanských výšin a sestřelena izraelským systémem protiraketové obrany. Později přibylo i video, které pořídili zřejmě lyžaři v oblasti, kde je raketa vidět.

 

 

V dalším postu izraelská armáda informuje, že začala útočit na milice Quds v Sýrii a varuje syrskou armádu před nepřátelskými činy proti izraelskému území nebo silám.

 

Jako cíle izraelské odvety armáda označila sklad munice, vojenské stanoviště na damašském letišti, základnu íránské rozvědky a výcvikový tábor íránských sil. I přes varování pro syrskou armádu byly proti Izraelcům nasazeny střely země-vzduch, takže na seznam cílů podle armády přibyly i baterie protivzdušné obrany syrských sil.

 

Podle posledních dvou příspěvků se Írán prý „zakopává“ v Sýrii, čímž podle IDF ohrožuje Izrael a stabilitu v regionu. Syrský režim je prý zodpovědný za všechno, co se na jeho území děje, tedy i za odpálení střel na izraelské cíle. Izraelská armáda ujišťuje, že bude dále jednat tak, aby bránila Izrael a jeho občany.

 

 

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla až do konce volebního období?

89%
11%
hlasovalo: 13729 lidí
Jak na útoky zareagovali íránští představitelé, přinesl deník Jerusalem Post. Podle tohoto listu varoval Írán i premiér Benjamin Netanjahu, s tím, že izraelské síly budou útočit, dokud budou v Sýrii íránské jednotky. „Říkám vám, rychle odtamtud vypadněte. Nepřestaneme útočit,“ sdělil podle listu Netanyahu. Odpověď íránského velitele revolučních gard Mohameda Ali Jariho nebyla o nic přívětivější. Izrael se prý bude bát dne, kdy ho zasáhnou řízené střely Íránu a pomsta za krev utlačovaných muslimů, kterou Izrael prolil, bude dokonána.

Slova premiéra jsou prý směšná a velitel též zdůraznil, že Írán ponechá všechny vojenské a revoluční poradce v Sýrii stejně jako vybavení a zbraně, aby „vycvičil a posílil síly islámského odporu a utlačovaného syrského lidu“. „Buďte si jist, že vaše směšné hrozby nebereme vážně,“ dodal prý Jafari v reakci na Netanjahua. „Netahejte lva za ocas,“ vzkázal nakonec podle Jerusalem Postu. Velitel vzdušných sil si také podle listu neodpustil komentáře. Írán je podle něj připraven na rozhodující válku s Izraelem, která ukončí útoky IDF na syrké území. „Naše ozbrojené síly jsou připraveny na válku, která skončí drtivou destrukcí Izraele. Jsme připravení na den, kdy uvidíme konec Izraele,“ řekl podle médií.

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…