„Pohádková vílo! Jeď radši do USA na nákup.“ Čaputovou po projevu koupal její nepřítel. No a pozor, u nás...

02.01.2020 10:13

Projev slovenské prezidentky Čaputové, který v Čechách mnozí dávali za příklad něčeho, co si lidé mohou poslechnout místo vánočního poselství Miloše Zemana, se stal terčem kritiky člena slovenské Národní rady Ľuboše Blahy. Prezidentka prý působila jako řadový kádr Progresivního Slovenska nebo komentátorka Deníku N. Obvinil Čaputovou, že jí záleží více na menšinách než na pracujících nebo seniorech. Úřad prý nezvládá. „Raději ať si létá do New Yorku s rodinkou na nákupy – to jí jde zjevně lépe,“ vzkázal.

„Pohádková vílo! Jeď radši do USA na nákup.“ Čaputovou po projevu koupal její nepřítel. No a pozor, u nás...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová a prezident Česka Miloš Zeman

Nový rok přinesl kromě projevů českých politiků i projev slovenské prezidentky Čaputové. Pro připomenutí, Markéta Adamová Pekarová ho označila za „státnický a věcný“ ještě předtím, než byl vůbec přednesen.

Anketa

Na svobodu slova už můžeme jen vzpomínat, říká předseda Senátu Kubera. Má pravdu?

88%
12%
hlasovalo: 19419 lidí
Právě do projevu slovenské prezidentky se opřel člen slovenské Národní rady Ľuboš Blaha. „Promiňte, ale takové negativistické a nenávistné novoroční projevy nedával ani (bývalý prezident) Kiska. Toto byl výsměch jejímu úřadu,“ tvrdí Blaha. Podle něho nebylo v projevu skoro nic o slovenské státnosti, ale zato spousta nenávisti a moralizování. Čaputová prý do Slovenska jen kopala, místo aby vyzdvihla, co se za 27 let Slovenské republiky podařilo.

Blaha neocenil, že si prezidentka stěžovala na hrubost a konfliktní povahu slovenské politiky. Podle něho byl její projev přesně takový. „Surové, laciné, konfliktní a frázovité kydání na vlastní stát. Strojené a nervózní,“ označil projev Čaputové. „Z Čaputové dnes sršel neuvěřitelný komplex – zuří, protože ji kritizují, nezvládá, že ji všichni nemilují, opovrhuje každým, kdo má jiný názor,“ mínil Blaha o projevu a dodal, že se nejednalo o státnický projev, ale o „druhořadý komentář Deníku N“.

Vadilo mu, že prezidentka komentovala, údajně nezákonně, zveřejněné nahrávky z Deníku N. „Který financují jistí milionáři z Esetu, kteří financovali i její kampaň a stranu,“ dodal. „Mluvila jako průměrný kádr Progresivního Slovenska nebo jako komentátorka Deníku N, ne jako hlava státu,“ myslí si člen NR.

Také se trefoval do slov prezidentky o menšinách. „Drazí spoluobčané, loňský rok nám znovu ukázal, že pro mnohé skupiny lidí na Slovensku důstojný život ani zdaleka není realitou. Mluvila jsem s lidmi, kteří navzdory každodenní tvrdé práci žijí ve strachu z budoucnosti. Se ženami, které roky zažívaly násilí a nedokázaly se dovolat pomoci. S lidmi, kteří od malička žijí s pocity méněcennosti jen kvůli příslušnosti k národnostní menšině či kvůli barvě pokožky. S lidmi, pro které je tekoucí voda a jistota bydlení nedosažitelným snem. S lidmi, kteří jsou objektem nenávisti pro jejich jinakost nebo touhu žít rodinným životem tak jako ostatní. A s mnoha dalšími, kteří jsou vylučováni ne pro své skutky, ale pro atributy, které nemohou ovlivnit, neboť jim je nadělil život sám,“ prohlásila Čaputová.

Blaha se do Čaputové obul, že ji nezajímají pracující, ale menšiny. „Největší problém Slovenska podle naší pohádkové víly? Menšiny. Ne pracující lidé, ne sociální stát, ne senioři, rodiny či sociálně slabší. Ale menšiny.“ Dle Blahy se jedná o typickou liberální nabubřelost, o odtržení od současné reality Slovenska. Dodejme, že Čaputová jednu větu seniorům věnovala: „Vybudujme pevný systém dlouhodobé péče o seniory, protože jsme nejrychleji stárnoucí země v Evropské unii a máme nedostatek zařízení a personálu na počet obyvatel.“

Dále člen NR poblahopřál poradci prezidentky pro domácí politiku Mariánu Leškovi, že Čaputová už začala používat označení „naše Slovensko“ místo „tato země“. „Malý krok pro normální lidi, velký skok pro liberály,“ nazval tuto změnu. Ale obul se do Leška, že zapomněl na to, co psal před rokem 1989. „Kéž by si Leško vzpomenul i na své komunistické časy a napsal jí do projevu i o tom, jak těžko se žije dělníkům a jak odpudivá je sociální nerovnost a koncentrace majetku – jak odpudivý je liberální kapitalismus,“ píše Blaha.

Podle něho Čaputová přednesla stejný „laciný kýč“, jako její předchůdce Kiska, kterého Blaha nazval „daňovým podvodníkem“. „Bez myšlenky, bez poselství, bez vlastenectví,“ kopl si ještě Blaha.

„Jediné, co tyto liberální fanatiky drží při životě, je naděje, že převezmou moc. O tom celou dobu mluvila. Nesnášejí Slovensko a Slováky a chtějí naši vlast přeměnit na neoliberální přívěsek USA. Toto nebyl projev prezidentky. Toto byl projev televizní hlasatelky třetí třídy bez jakékoliv vize a úcty k Slovensku. Čaputová absolutně nezvládá svou funkci.

Nevím, jaký to celé mělo smysl. Možná jen ten, že po dnešním Čaputové trápení už musel pochopit úplně každý, kdo má pět pohromadě, že tato panička funkci prezidenta prostě nezvládá. Raději ať si létá do New Yorku s rodinkou na nákupy – to jí jde zjevně lépe,“ vzkázal nakonec.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …