„Potřebujeme protiraketovou obranu.“ Vojenský analytik nalezl slabiny v obraně

10.10.2023 22:50 | Monitoring

Riziko, že bude Česká republika nucena potýkat se s hrozbou balistických raket, v posledních letech rychle roste. Vojenský analytik Jiří Vojáček v komentáři na serveru Drbna vysvětloval, proč Česká republika potřebuje protiraketovou obranu. Válka na Ukrajině podle něj jasně dokázala, že země, která si zakládá na svém lidském, ekonomickém a kulturním bohatství, nemůže ve 21. století zůstat nekryta alespoň základním počtem kompletů protiletadlových řízených střel větší vzdálenosti, a to ať už má jakkoli silné letectvo. Tím spíše, pokud má méně početné vzdušné síly jako Česká republika.

„Potřebujeme protiraketovou obranu.“ Vojenský analytik nalezl slabiny v obraně
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Zatímco přibývá zemí, jež disponují pokročilými raketovými systémy, Česká republika podle Vojáčka zaostává a zůstává zcela nekrytá, pokud jde o ochranu proti balistickým raketám. „Nakupujeme systém SPYDER, toho je však málo a umí působit jen proti letadlům,“ upozorňuje.

„Ze systémů, které by pro Českou republiku připadaly v úvahu, musíme zmínit izraelské typy Barak-8 a Davidův prak a nakonec etalon mezi systémy protivzdušné obrany tohoto typu, americký MIM-104 Patriot,“ uvádí s tím, že cílů k bránění je v České republice dost.

Anketa

Má Česko pořídit letouny F-35?

3%
96%
hlasovalo: 52398 lidí
Patrně nejzajímavějším systémem z hlediska výkonu i interoperability s již provozovanými či objednanými systémy je izraelský systém Davidův prak, který má v samotné izraelské armádě nahradit všechny verze amerických raket Patriot. Je schopen napadat letouny, drony, balistické rakety krátkého a středního doletu a střely s plochou dráhou letu ve vzdálenostech od 40 do 300 kilometrů, uvádí Vojáček ve svém komentáři.

Navádění by mělo systému umožňovat efektivně napadat například i ruské balistické rakety středního doletu Iskander a Točka, které jsou široce používány v konfliktu na Ukrajině.

„O systém Davidův prak, který je součástí izraelské protivzdušné obrany, mělo zájem Švýcarsko, v letošním roce pak oznámilo svůj záměr vybrat tento typ PVO Finsko. Cena systému se těžko odhaduje, protože ještě nedošlo k exportu, nicméně podle komunikace výrobce s americkým Kongresem se dá cena za osm odpalovacích zařízení s palebným průměrem odhadnout na částku mezi půl a jednou miliardou dolarů,“ dodává vojenský analytik.

„Riziko, že bude Česká republika nucena potýkat se s hrozbou balistických raket, v posledních letech rychle roste a kromě omezených možností letectva nás před touto hrozbou neubrání nic jiného než protivzdušná obrana s protiraketovým přesahem, který v současnosti provozované či objednané systémy nemají,“ upozorňuje.

I pokud bychom se zapojili do chystaného německého systému s izraelskými superraketami ARROW 3, je nutné mít i národní prvek protiraketové obrany, abychom k němu měli přístup 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. „I proto nám nezbývá než doufat, že politická reprezentace rychle doplní strategické dokumenty o pořízení systémů takového typu,“ zakončuje Vojáček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

140 Kč za 16 piv v polském Lidlu. Česká „ochcávka“ Poláků

10:50 140 Kč za 16 piv v polském Lidlu. Česká „ochcávka“ Poláků

Český trh s pivem klesá, neboť pivo díky daňové změně podražilo. Češi tak opět míří do Polska. V pol…