„Proč neřeknete, jak to je?“ Svolali schůzi kvůli zapalovači autobusů. Jenže dostal slovo Babiš

14.06.2024 12:27 | Zprávy

Premiér Petr Fiala (ODS) vystoupil před poslance s podrobnostmi o žhářském útoku v Praze. České republice podle Fialy aktuální nebezpečí nehrozí, ale namístě je ostražitost. Šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) vyzýval společnost k zachování klidu a sjednocení. Podezřelý cizinec ze žhářského útoku podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) neměl v Česku komplice. Šéf hnutí ANO udeřil na vládu, že lidi jen straší a dělá divadlo pro média.

„Proč neřeknete, jak to je?“ Svolali schůzi kvůli zapalovači autobusů. Jenže dostal slovo Babiš
Foto: Screen YouTube
Popisek: Andrej Babiš ve sněmovně

Žhářský útok se uskutečnil v hlavních garážích pražského dopravního podniku v Praze 9 minulý týden v noci na čtvrtek, policie v sobotu ráno zadržela podezřelého a šestadvacetiletý cizinec podezřelý z útoku je ve vazbě a za terorismus mu hrozí výjimečný trest včetně doživotí.

Premiér Petr Fiala dnes ve sněmovně zopakoval, že do případu je pravděpodobně zapojeno Rusko. „Nyní je velmi intenzivně prověřována varianta, že do útoku byly zapojené ruské tajné služby. Stejně tak, jako tomu bylo při sabotážích spojených s dalšími požáry v Evropě,“ řekl předseda vlády, kterého k debatě o případu vyzvalo opoziční ANO.

Aktuálně podle jeho slov nebezpečí nehrozí. „Bezpečnostní složky mají za to, že se bezprostřední hrozbu podařilo odvrátit zadržením osoby a dalšími kroky. Je vysoká pravděpodobnost, že ruské hybridní útoky na evropské země se už netýkají jenom ovlivňování veřejného mínění a útoků na IT infrastrukturu, ale i na fyzické objekty.“

„Zdůrazňuji, aktuálně nám žádné akutní nebezpečí nehrozí, ale je potřeba zvýšená ostražitost. Je zde agresivní ruská politika, včetně kyberútoků, včetně vyhrožování ruských představitelů Evropské unii a České republice,“ uvedl premiér Fiala a ubezpečil české občany, že bezpečnostní služby a další složky se situaci věnují a jsou nadále aktivní. „Pro nás je bezpečnost občanů největší prioritou a podle toho postupujeme,“ doplnil Fiala.

Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že zadržený cizinec podezřelý ze žhářského útoku nebyl součástí organizované skupiny působící na území České republiky. „Pachatel jednal sám, neměl žádné spojence, neměl žádné komplice,“ řekl ministr a rovněž uvedl, že akutní nebezpečí českým občanům nehrozí.

„Kolegové na bezpečnostním výboru nebyli den po pokusu o útok vůbec informováni o této kauze,“ kritizovala vládu stínová ministryně financí Alena Schillerová a připomněla, jak v minulém volebním období řešila vláda hnutí ANO kauzu Vrbětice. „Nejdříve osmnáct, později až osmdesát pracovníků ruské ambasády bylo vyhoštěno,“ řekla.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je to zarážející že se tihle panáci necítí trapně, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 14.06.2024 12:59:37
Padají z nich takové blbosti a ekonomika krachuje. Milouš Jakeš by mezi nimi vynikal jako myslitel.

|  32 |  0

Další články z rubriky

Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

23:24 Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

Konec snahy prezidenta USA Joea Bidena o své znovuzvolení přivítalo mnoho vlivných tváří Demokratick…