„Ta země je marná, ztracená.“ Probuzení po volbách v Německu

24.02.2025 7:42 | Zprávy

Německo má výsledky voleb dopočítané. A vypadá to, že se schyluje k velké koalici CDU a sociálních demokratů, pokud Merz nehodlá sestavit vládu s AfD. „Trochu to vypadá jak 2021 a pětikolka od ODS po Piráty,“ okomentoval výsledek europoslanec Ondřej Dostál. Velkou pozornost také budilo, že mladí volili převážně Die Linke a AfD.

„Ta země je marná, ztracená.“ Probuzení po volbách v Německu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Předseda CDU Friedrich Merz

V Německu už je rozhodnuto. Jak se předpokládalo, v tamních volbách zvítězila CDU/CSU Friedricha Merze. Druhá byla AfD s 20,8 procenta, třetí stále Scholzovi sociální demokraté, čtvrtí Zelení a pátá Die Linke. Jak Aliance Sáry Wagenknechtové, tak FDP se do Bundestagu nedostaly. Přičemž Wagenknechtové unikl výsledek jen o necelé tři setiny procenta, získala 4,972 % hlasů. Do Bundestagu se dostal s jedním mandátem Jihošlesvický voličský svaz, který reprezentuje menšiny, takže pro něj neplatí hranice 5 %.

Výsledky voleb v Německu
Zdroj: Německý volební úřad

Německý volební úřad už má i přepočet na poslanecká křesla. CDU/CSU má celkem 208 křesel, druhá AfD 152, SPD 120, Zelení 85 a Die Linke 64 křesel. Pro většinu v Bundestagu je zapotřebí 316 hlasů. Tu může vítězná CDU/CSU vytvořit buď s AfD, ale kvůli propadlým hlasům i s SPD.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Lidé tam jsou povětšinou hloupí, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBobyNo1 , 24.02.2025 10:22:22
stejně jako u nás. Všiváci ty skopčáky podřezávají už jak na běžícím pásu, ekonomika padá do žumpy, ale Brunnhildy a Fritzkové volí CDU. Asi potřebují ještě větší sodu, ale pak tam povstane Hitler 2.0.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

16:28 Zeptejte se Pavla. Babiše rozesmál novinář

Premiér Andrej Babiš, který se ve čtvrtek účastní v Polsku Konference k obnově Ukrajiny, se krátce v…