„Tlačí lidi do montoven.“ Kandidát na plzeňského hejtmana Čížek o hlavní překážce vzdělávání

15.09.2024 19:48 | Reportáž

Pevné jízdní řády jsou překážkou pro úsporu krajů. Řešením budou mikrobusy „taxi“, jen co se změní zákonná úprava. Zatím autobusy „vozí vzduch“ nebo pouze několik lidí. Stejně tak obchody na vesnici, které padají jeden po druhém. Řešením jsou služby typu Rohlík. Ostatně, stejně většina lidí pracuje ve městech, a tak si tam také nakoupí. Kraje by také měly mít architekta, když už se do toho městům a obcím nechce. Zhruba polovina starostů není aktivních, sedí na penězích a nic. Co knihovny, máme jich docela hodně… Radní Plzeňského kraje Pavel Čížek (STAN), kandidát na hejtmana, napsal útlou publikaci, se kterou se představil médiím. Na posezení rovněž odtajnil, proč se na Plzeňsku vlastně bojovalo proti Gigafactory v Líních – vše bylo kvůli nízkým mzdám! Dobré jsou dotace, když obce dostanou byť jen 10 až 20 procent nákladů. Alespoň je to trochu „nakopne“.

„Tlačí lidi do montoven.“ Kandidát na plzeňského hejtmana Čížek o hlavní překážce vzdělávání
Foto: Václav Fiala
Popisek: Pavel Čížek, kandidát STAN na hejtmana Plzeňského kraje

„Historie Plzeňského kraje pořádně zpracovaná není. Zaměřoval jsem se na věci, které mají nějaký přesah z historie do současnosti. Existují samozřejmě specializované práce, ale celostátní. Ten náš Plzeňský kraj se ale vyvíjel trochu jinak. Existovaly tady od nepaměti obchodní cesty mezi východem a západem,“ konstatoval na úvod Čížek.

Půlka prázdno, půlka plno

„Do současnosti se potýkáme s tím, že se polovina kraje vylidnila. Na Plzni-severu máme velké množství silnic a o všechny se musíme starat a přitom je tam třeba až pětina lidí, co tam dříve byla. Jsou to takové lepší polní cesty, ale my je všechny musíme opravovat a ta dopravní frekvence je velmi malá. Naopak, roste v okruhu kolem třiceti kilometrů kolem Plzně,“ informoval bývalý dlouholetý starosta Čížek. „Musíme vesnice udržovat, jezdit tam, i když třeba vezeme jen dva lidi. Nemůžeme je zcela odříznout.“ 

„Zapomněli jsme, jak dříve všechny ty obce a městečka vypadaly. Jaká byla infrastruktura a co se řešilo. Díky Starostům a TOP 09 se prosadilo navýšení rozpočtu obcí. Do té doby převládal názor, že se obce sloučí, že k tomu budou donuceny tím, že nebudou mít peníze. A to se nestalo. Zkoušelo se to v devadesátých letech až do roku 2000 a ono se to nepodařilo. Ony třeba raději nesvítily, ale nesloučily se. Teď jsou na tom dobře. Oni budou skuhrat, že nemají peníze, ale není to pravda. Proti tomu, co to bylo, je to zcela něco jiného a mohou se rozhodovat, co dál,“ uvedl dále krajský radní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vyhráváte milion dolarů.“ Musk účinkuje u dalších voleb, druhá strana zuří

19:08 „Vyhráváte milion dolarů.“ Musk účinkuje u dalších voleb, druhá strana zuří

V americkém Wisconsinu proběhnou zítra volby do nejvyššího soudu. Soupeří spolu dvě křídla. Křídlo r…