Válka na Ukrajině trvá už 968 dní. Rusové ničí zemi se stále stejnou intenzitou. Vyslali nad Ukrajinu více než 130 smrticích dronů. Letecké poplachy se rozezněly v různých částech země. V Oděse, ale také v okolí města Sumy, v Chersonu a jinde. Přitom když ukrajinská armáda na počátku srpna vstoupila do ruské Kurské oblasti, ukrajinský prezident Volodymyr Zeleskyj prohlašoval, že se tak děje mimo jiné v zájmu Sumské oblasti, která s Kurskou sousedí. Jenže dnes z Kursku opět Rusové Ukrajinu ostřelují.
Děje se tak v čase, kdy se Ukrajinci ještě stále vzpamatovávají z pádu Vuhledaru. Toto město na východě země bylo od roku 2014, od roku, kdy Rusové fakticky začali ničit část Ukrajiny, považováno za ukrajinskou pevnost a za důležitý opěrný bod fronty. Jenže na to, jak zásadní roli Vuhledar hrál, byl velením ukrajinsjké armády přehlížen. Po sociálních sítích koluje údajná videozpověď vojáků, kteří měli Vuhledar bránit, ale utekli. Sami na videu přiznávají, že utekli, protože neměli město čím bránit.
Než se dostali do Vuhledaru, plnili prý úkoly v deltě řeky Dněpr.
„My, příslušníci 3. střelecké roty 189. samostatného praporu 123. samostatné brigády vojska Ozbrojených sil Ukrajiny, jsme po dobu 22 měsíců prováděli bojové mise v Chersonské oblasti, na ostrovech v deltě řeky Dněpr, kde jsme jsme si na vlastní náklady a za pomoci dobrovolníků zajistili plavidlo a další potřebné vybavení pro plnění bojových úkolů. Velení praporu nevěnovalo našim potřebám potřebnou pozornost,“ prozradili vojáci na videu, u kterého lze jen těžko ověřit jeho pravost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 25 | 0
Další články z rubriky

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska