Šéfanalytik v ČT: Řada změn během privatizace se ukázala jako funkční

12.03.2012 21:52

Ředitel analytického centra Glopolis Petr Lebeda se zastává jak privatizace, tak vlády Petra Nečase. Jeho projekt zastupuje spíše odborníky a nechce být politický, přesto byl ovšem Lebeda během pondělního Hydeparku nařčen, že jeho projev je až příliš „politický“.

Šéfanalytik v ČT: Řada změn během privatizace se ukázala jako funkční
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

„Nečasova vláda má vizi a jde si za ní,“ prohlásil Petr Lebeda v Hyde Parku na ČT. Sporný je ale způsob a míra naplňování této vize. Lebeda je v čele analytického centra Glopolis, které sdružuje přes sto odborníků a akademiků. Projekt vznikl proto, aby jasně formuloval dlouhodobou vizi České republiky.

Politici totiž podle Lebedy často uvažují jen krátkodobě, jen na období své vlády. „Po každých volbách či změně ministra se směrování resortu výrazně změní,“ vytkl současným politikům. Podle něj je třeba diskutovat o podmínkách a prostředí, v jakém by se prováděla vize, která by mohla vydržet i patnáct let. Chybí nám prý nadstranická debata o věcech, na kterých se mimo kamery politici shodnou i napříč stranami.

Lidé se chtějí do změn zapojit

Lebeda vidí velké možnosti i v zapojení veřejnosti do politických problémů. „Lidé přichází s řešeními, politici tomu ale nejsou vždycky otevření,“ vyvrátil, že by se lidé nechtěli do problémů zapojovat. „Nebo to nepodporují mechanismy ve státní správě, jaké máme,“ dodal. Lidé se navíc mohou do státní správy zapojit i pomocí spolků a nevládních organizací.

Lebeda se však zastával i privatizace v 90. letech. Právníci prý tehdy nevěděli, co to vůbec je. „Myslím, že to byla dobrá lekce, ze které jsme se poučili,“ prohlásil. „Řada těch změn se ukázala jako funkční.“ Po několika minutách byl však nařčen divákem, že jeho projev připomíná spíše politický než analytický.

V Glopolisu jsou zapojeni odborníci, akademici, pracovníci státní správy nebo byznysmeni. „Určitě se mohou lidé zapojit, mohou napsat,“ vyzval Lebeda. Zatím se ale jen dohadují na tom, jaká bude specifikace problému, kterému se budou věnovat, dodal neurčitě.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…