41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu

15.06.2024 13:27 | Zprávy

Téměř polovina Čechů je názoru, že informační válka vedená Ruskem po začátku invaze na Ukrajinu je pouze záminkou západních vlád, aby mohly omezovat svobodu slova a nepohodlná média v jednotlivých státech, ukázal průzkum Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO), který zkoumal názory občanů V4. Podobně na věc pohlížejí také Maďaři nebo Slováci.

41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu
Foto: Scren ČT24.cz
Popisek: Václav Moravec

Celkem 41 % Čechů si myslí, že „informační válka je pouze záminkou pro západní vlády k omezování svobody slova a nepohodlných médií“, odhalil průzkum CEDMO zveřejněný na CNN Prima News.

Naopak s názorem, že území V4 je „arénou informační války, kterou vede Ruská federace proti západním zemím“, souhlasí jen 39 % Čechů. Zbylých 20 % má podle průzkumu za to, že informační válka včetně dezinformací nemá žádný dopad, protože „se současný konflikt omezuje na území Ukrajiny a Ruska“.

Šetření probíhalo ve státech Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko). S tím, že informační válka má být jen záminkou k útoku na svobodu slova, souhlasí 35 % oslovených Slováků a jen 24 % Poláků. Naopak v Maďarsku zastává tento názor stejný počet lidí jako v Česku, tedy 41 %.

Maďaři si navíc méně než Češi myslí, že je jejich území arénou ruské informační války, naopak více jich zastává postoj, že v jejich zemi nemá žádný dopad.

CEDMO, středoevropská observatoř digitálních médií, je projekt s cílem „identifikovat, zkoumat a poukazovat na hlavní zdroje a příčiny nežádoucích informačních poruch ve střední Evropě“.

Mezinárodní konsorcium koordinuje Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, za kterou jej řídí jako člen strategického výboru pedagog Václav Moravec.

Průběžné ověřování faktů má v projektu na starost kromě francouzské agentury AFP také český projekt Demagog.cz.

Někdejší studentský projekt ověřování pravdivosti výroků politiků v nedělních debatách se postupně stal jedním z nejvlivnějších hráčů v českém boji proti dezinformacím. Částečně jej financuje nezisková rodina Open Society Fund napojená na George Sorose, spolupracuje na vyhledávání nevhodného obsahu například s Facebookem.

Projekt CEDMO je placen z veřejných prostředků EU a účastnických států, v loňském roce uváděl, že má z těchto zdrojů k dispozici 36,5 milionu korun. Poté dostal příspěvek od společnosti Google ve výši 1 milion eur.

Na projektu participuje celkem osm partnerů a čtyři subdodavatelé. „Naší nejsilnější stránkou je různorodý tým tvořený technicky i humanitně zaměřenými vědci, žurnalisty a odborníky na ověřování faktů; zkoumaný problém je totiž ze své podstaty interdisciplinární a vyžaduje zkoumání z různých úhlů,“ vysvětlují na webovkách.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

je vidět, že ve V4 ještě nejsou tupci jako na tzv. "Západě.", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepadr , 15.06.2024 13:33:52
informační válku tady rozpoutává vláda s Petrem Fijalou za podpory prodejných opisovačů tzv. "novinářů" jediné správné paudy.

|  20 |  0

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…