Aby nás Francie a Německo nepředběhly. Vondra varuje: Nezaspat! Česko má šanci i po uhlí

07.01.2022 6:15

Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn mezi zelené investice. Čeká nás energetická transformace, která se však podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) dá zvládnout. Musíme ale sebrat odvahu a začít hned konat. „Cena za to, že uhlí končí, pro nás nesmí být energetická sebevražda,“ upozorňuje.

Aby nás Francie a Německo nepředběhly. Vondra varuje: Nezaspat! Česko má šanci i po uhlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Anketa

Jste pro zrušení Benešových dekretů?

1%
98%
hlasovalo: 20548 lidí
Evropská komise navrhuje zařadit jádro a plyn mezi zvýhodněné zdroje, teď musí taxonomii schválit. Mělo by se tak stát v lednu. Je nepravděpodobné, že by ještě přišlo nějaké zásadní „vylepšení“ návrhu.

Vondra si zmíněný návrh podrobně nastudoval a vyšlo mu jediné – jádro pro nás bude dlouhodobě klíčové: „Taxonomie umožňuje žádat o stavební povolení zatím jen do roku 2045. Jsem přesvědčen, že to musíme využít a rychle se pustit nejen do Dukovan, ale i do Temelína, a jakmile to bude možné, i do menších reaktorů. Strategicky se orientovat na spolupráci s Francií i v dalších oblastech – palivo, znovuzpracování a ukládání odpadu. Budeme muset jednat odvážně a rychle,“ píše.

Taxonomie povede k renesanci jádra. Budou stavět i další – Nizozemci, Švédové, Poláci atd. Kdo zaváhá, ocitne se na konci fronty a prohraje. Výrobních kapacit je omezené množství.

Zaměřit se musíme výhledově i na vodík. „Tady jsou Němci dost daleko – budou ho vyrábět jako ‚zelený‘ z přebytků z větrných elektráren. U nás k tomu nejsou vhodné povětrnostní podmínky, ale výhledově můžeme čistý vodík vyrábět z energie z jaderných elektráren, jak to plánují i Francouzi. Očekávaný rozvoj decentralizované fotovoltaiky a bioplynek z odpadu u nás může uvolnit část base load kapacity ještě dřív, než budou v provozu nové jaderné bloky. Tím dostaneme do hry i zemní plyn jako přechodový zdroj,“ dodává.

V neposlední řadě se nemusíme za každou cenu účastnit závodů, kdo dřív odpojí poslední uhelné elektrárny. „Závazek omezit emise CO2 do roku 2030 o 55 % platí pro celou EU, nikoli pro každý členský stát. Doba uhelná končí, to je jasné, ale cenou za to nesmí být energetická sebevražda,“ zdůrazňuje.

„Suma sumárum – energetická transformace se dá zvládnout. Jen to chce odvahu a vůli rychle konat,“ shrnuje závěrem poslanec Evropského parlamentu Vondra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …