Vy jste to nečetli! Konec topení. List z EU: Šéf ČEZu ví, co v něm je

03.01.2022 7:11 | Ze sítí

Prestižní deník Financial Times přinesl hned 1. ledna informaci, že Evropská komise zařadí jádro a přechodně i zemní plyn mezi ekologicky přijatelné zdroje. Šéf ČEZu Daniel Beneš však teď prudce chladí nadšení těch, kteří krok Bruselu vítají. Upozornil, že když si vše důkladně přečtete, zjistíte, že bruselské plány mohou znamenat faktický konec centrálního zásobování teplem, na němž je stále závislá nemalá část českých domácností. A nejen to. V ohrožení je prý i výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech.

Vy jste to nečetli! Konec topení. List z EU: Šéf ČEZu ví, co v něm je
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Anketa

Počíná si premiér Fiala ve své funkci dobře?

4%
91%
hlasovalo: 29715 lidí

Evropská komise hodlá v rámci plánů na zezelenání evropské ekonomiky skrze tzv. Green Deal jádro zařadit mezi zelené zdroje energie. Alespoň do roku 2045. Do roku 2030 sem má být zařazen i zemní plyn jako zdroj přechodný.

O uznání jádra za ekologicky přijatelný zdroj usilovala především Francie a spolu s ní i někdejší vláda Andreje Babiše (ANO), protože by to usnadnilo výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Hnutí ANO hned 1. ledna oznámilo, že expremiér Andrej Babiš a někdejší ministr průmyslu Karel Havlíček dosáhli velkého úspěchu.

„Za tohle jsme v Evropě bojovali. Neuvěřitelnou práci odvedl Karel Havlíček,“ hlásilo hnutí ANO na svých facebookových stránkách.

Pár slov vzkázal i sám Karel Havlíček.

„Výborná zpráva na Nový rok. Na základě mimořádného tlaku hlavně České republiky a Francie označí Evropská komise energii z jádra a z plynu za zelenou. Díky tomu můžeme budovat jaderné bloky a udržíme i cenově dostupné zdroje vytápění. Jeden z největších úspěchů naší vlády,“ zdůraznil exministr.

Jenže šéf ČEZu Daniel Beneš na sociální síti Twitter upozorňuje, že to má háček. Pro Česko prý nejde o zásadní úspěch. A také v tomto směru informoval novou vládu Petra Fialy (ODS).

V čem je problém?

„Prvotní optimismus je třeba opřít o znalost detailu, a ten je bohužel z hlediska české energetiky velmi rizikový. Pokud by byl akt přijat v tomto znění, přinesl by zásadní komplikace z hlediska transformace české energetiky a zejména teplárenství. V oblasti jádra by přijetí návrhu znamenalo, že nový blok v Dukovanech by mohl být zároveň posledním novým jaderným zdrojem - ať už velkým či SMR (malým modulárním), který se v ČR postaví. Investice do 60letého provozu stávajících bloků v Dukovanech či v Temelíně po roce 2040 je taktéž v rozporu s navrženou taxonomií. Plánovaný přechod teplárenství z uhlí na zemní plyn nebude možné realizovat a centrální zásobování teplem v ČR z velké části skončí, neboť dosažení podílu 30 % spoluspalování vodíku od roku 2026 v nových plynových zdrojích není možné,“ upozornil šéf polostátního energetického gigantu.

Nakonec přidal ještě jednu poznámku.

„Z pozice prvního viceprezidenta Svazu průmyslu i generálního ředitele Skupiny ČEZ se domnívám, že by ČR měla zaslat připomínky a návrhy úprav tak, aby se akt stal akceptovatelný, a aby jeho podmínky byly vůbec realizovatelné. ČEZ i Svaz průmyslu a dopravy jsou připraveni aktivně pomoci.“

Green Deal

Green Deal

Není bez zajímavost, že tentokrát je s Benešem na jedné lodi také menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr, který v jiných případech prezentuje názory značně odlišné.

„Snad byli čeští politici jen omámeni příchodem nového roku neb opravdu není nad čím křepčit. Fakt vypadáme jak hlupáci, politici brzy budou muset své nadšení krotit a přiznat zcela nedostatečný vhled do této problematiky,“ napsal menšinový akcionář ČEZ.

Green Deal


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…