Zkušený šéfredaktor o Green Dealu: Brusel stanovil brutální podmínku

02.01.2022 7:03

Evropská komise oznámila, že jádro zařadí mezi dostatečně zelené zdroje na to, aby si zasloužily finanční podporu. O zařazení jádra mezi bezemisní zdroje usilovala především Francie. V táboře s ní po jednom boku stálo i Česko. Za přechodně přijatelný zdroj energie byl přijat i zemní plyn. Ale s jednou brutální podmínkou.

Zkušený šéfredaktor o Green Dealu: Brusel stanovil brutální podmínku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Prestižní Financial Times na Nový rok oznámil, že jaderná energie bude patřit mezi zdroje dostatečně ekologické na to, aby si zasloužila další finanční podporu. Tato zpráva je na počátku nového roku 2022 pro Česko rozhodně dobrým signálem. Vláda v Praze se chystá postavit nový jaderný blok v Dukovanech a později snad i v Temelíně.

Vedle toho byl za dočasně přijatelný zdroj energie uznán také zemní plyn, na který se musí spolehnout především Německo, které se chystá odstavit své jaderné a uhelné elektrárny. Jaderné elektrárny odstaví už v letošním roce.

Plyn si má udržet nálepku přechodného zdroje energie do roku 2030, jaderná energie do roku 2045. V případě jaderné energie však budou muset být dodrženy bezpečnostní standardy a šéfredaktor serveru Info.cz Michal Půr upozorňuje, že v případě zemního plynu byla připravena podmínka přímo brutální.

„V případě plynu jde o rok 2030 a plynové elektrárny budou muset dodržet několik dalších kritérií, mimo jiné nebudou moci produkovat více než 270 gramů CO2 na kilowatt. To je na první pohled nic neříkající údaj, ale ve skutečnosti je to velmi brutální podmínka. Stanovený limit totiž nemůže splnit prakticky žádná starší a levná plynová elektrárna. Výhodu tak budou mít jen elektrárny velmi komplexní a drahé. „Plyn není nejlepší způsob, jak dosáhnout našich cílů, protože pořád produkujete nějaký oxid uhličitý, ale je to lepší přechodný zdroj než uhlí,“ uvedl před několika týdny francouzský eurokomisař Thierry Breton. V tomto případě je navíc nutné dodat, že Evropská unie je ze tří čtvrtin závislá na dovozu plynu z Ruska,“ napsal Půr.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…